Těhotenské masáže jsou prospěšné, ale platí pro ně určité zásady

Masáží se v těhotenství nemusíte vzdávat
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
03. dubna 2018 14:39 / Shutterstock
  0   0
Trpíte-li v těhotenství na bolesti zad, jistě vás jako první napadne, že si dojdete na masáž. V požehnaném období to ovšem není tak jednoduché. Každá masáž není vhodná a navíc by ji měl provádět pouze certifikovaný masér, ať už se jedná o fyzioterapeuta, maséra, aromaterapeuta, porodní asistentku či dulu.

V těhotenství jsou bolesti zad a kříže velmi častou nepříjemností. Zvětšující se bříško a s ním související změny těžiště těla často vedou k silným bolestem. Nejlepší prevencí je samozřejmě cvičení, ale pokud z jakéhokoliv důvodu necvičíte, masáže mohou od bolestí ulevit během pár dní.

Správně provedená masáž v těhotenství by měla být jemná a masér by vždy měl vědět, v jakém stádiu těhotenství se zrovna nacházíte, aby mohl své hmaty přizpůsobit vašemu stavu. A to i v případě, že by měl být váš masér tím prvním člověkem, který se dozví, že čekáte miminko.

Pozitivní účinky těhotenské masáže

Nejlepší je vybrat přímo místo, kde těhotenské masáže nabízejí a mají s nimi zkušenosti. Taková masáž pak dokáže překonat únavu a napětí, prokrvit tkáně, zmírnit potíže, které v průběhu těhotenství přicházejí, redukovat otoky, snižovat krevní tlak, zmírňovat projevy křečových žil, mírnit bolesti kloubů a dolní části zad a zvyšovat lymfatickou a krevní cirkulaci.

Od čtvrtého měsíce na boku

V těhotenství se od určité doby neprovádí masáž na břiše, aby nedocházelo k utlačování rostoucího miminka v děloze. Nedoporučují se ani masáže na zádech, kde naopak hrozí, že stále těžší děloha utlačí velké cévy, což by mohlo vést k přerušením dodávky kyslíku k miminku. Mnohem vhodnější je poloha nejprve na jednom boku, poté na boku druhém, nebo poloha vsedě. Vždy záleží na typu masáže, a to od masáže zad a šíje až po masáž celého těla.

Pomoc fyzioterapeuta

Jestliže vás v těhotenství bolí záda více, než byste si představovala, a masáže dlouhodobě nefungují, je dobré obrátit se na zkušeného fyzioterapeuta. Může vám totiž kromě masáže doporučit i vhodné cviky, případně vám odblokuje tzv. esíčka či kostrč.

Kdy na masáž zapomenout

V případě, že prožíváte rizikové těhotenství, je lepší se o vhodnosti masáže poradit se svým lékařem či porodní asistentkou. Na masáž byste měla zapomenout i při horečce, průjmu, infekčních onemocněních či trpíte-li kožními problémy. Je ale potřeba dbát zvýšené opatrnosti i při reflexních masážích, které jsou sice velmi oblíbené, ale mohou spustit podvědomé procesy, což v těhotenství rozhodně není vhodné.

Prevence nade vše

Těhotenské masáže jsou bezesporu velmi příjemnou a relaxační procedurou, kterou byste si však měla užívat zhruba jednou do měsíce. Skvěle vám pomohou od aktuálních problémů, kterými trpíte, ale mnohem lepší je vybrat si některé z těhotenských cvičení, při kterých se posilují a protahují přesně ty části těla, které jsou v těhotenství nejvíce namáhány. O nejvhodnějších sportech v těhotenství jsme psali zde.

📷
3
fotografie
Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chcete si vyšlápnou 4444 schodů? Vydejte se do norského fjordu Lysefjorden

Dům a zahrada

Masážní lufu nemusíte kupovat. Můžete si ji sami vypěstovat

Bydlení

Údržba skla může být hračka. Zkuste pár triků

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu