Vodní kefír z krystalů tibi je doslova elixírem zdraví, který vás postaví na nohy

 Zdraví 
31. října 2020 10:54 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Fermentovaný nápoj dodá tělu všechny potřebné látky Depositphotos
Že jste ještě neslyšeli o nápoji, který je tolik prospěšný pro naše zdraví? Jedná se v podstatě o velmi podobný nápoj jako je kombucha, ovšem s mnohonásobně lepšími účinky. Můžete si ho snadno připravit doma a popíjet ho po celý rok. V létě vás osvěží a v zimě dodá potřebné vitaminy a podpoří imunitní systém.

Vodní kefír, nápoj tibi nebo japonské krystaly. Všechna tato označení znamenají jedno a totéž, a to kvašený nápoj, který může být označován i jako vitaminová bomba. Připravuje se z krystalků tibi, které vypadají jako malá bílá až průhledná zrníčka nebo rozdrcený led. Jedná se o drobné řasy, které jsou schopny příjemně zkvasit libovolný sladký nápoj a obohatit ho o důležité živny a vitaminy. Dají se běžně sehnat v internetových obchodech, tudíž si z nich může vyrobit nápoj opravdu každý.

Tibi je nápoj silně protizánětlivý, zlepšuje trávení a má pozitivní vliv na imunitní systém. Obsahuje řadu přátelských bakterií, které doslova hýčkají naše střevo. Dodává tělu širokou škálu zdraví prospěšných látek jako například vitaminů skupiny B a C.

Co budete potřebovat

V první řadě si budete muset sehnat tibi kulturu, kterou po chvíli strávené na internetu seženete hned na několika místech. Seženete ji buď ve formě krystalů, což jsou živé mikroorganismy, nebo sušeného prášku. Liší se tím, že o krystaly se musíte starat a pravidelně je krmit (jako kvásek), kdežto sušený prášek je ideální volba pro ty, kteří na každodenní péči o krystaly nemají čas ani chuť. Navíc vám prášek vydrží déle, jelikož na svou aktivaci teprve čeká a můžete jej vzít s sebou i na cesty.

Jak nápoj připravit

Krystaly tibi vložte do skleněné nádoby společně s plátky citronu. Přidejte lžíci rozinek (nebo jiného ovoce), trochu cukru a zalijte litrem vody. Nechte odpočívat při pokojové teplotě v temnu alespoň dva dny. Po dvou dnech nápoj přeceďte a můžete pít. Tibi krystaly propláchněte pod tekoucí vodou a můžete z nich připravit nový nápoj nebo je vložit do lednice odpočívat. V tom případě je ale musíte umístit do uzavíratelné nádoby, přisypat cukr a každý den je krmit. Přečtěte si také o tibetské houbě, ze které připravíte nejen zdravý jogurt.

Na co si dát pozor

Příprava vodního kefíru není vůbec náročná, ale při jeho výrobě byste neměli používat žádné kovové nástroje, jelikož kov tibi zabíjí. Také je potřeba myslet na to, že po dvou dnech kvašení může nápoj obsahovat i dvě procenta alkoholu. Spotřeba na jednoho člověka je 1,5 litru denně.

Zdravotní účinky tibi

Látky obsažené ve vodním kefíru dokáží zmírnit příznaky a podporují léčbu různých onemocnění. Pomáhají řešit problémy se žaludkem a slinivkou, upravují vysoký krevní tlak, zlepšují astma, ale mají příznivý vliv i na chudokrevnost, nemoci jater a ledvin, cukrovku, suché a lámavé vlasy a v neposlední řadě na oslabený imunitní systém. Úspěšně léčí nejen cukrovku, ale i plíce, záněty průdušek, migrénu, hojí ekzémy a dokonce pomáhá s alergií na laktózu a zajišťuje plné trávení.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...