Nedostatek a špatná kvalita spánku může u dětí vést až k depresím. Podle čeho stanovit večerku

 Děti 
30. října 2020 13:58 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pro děti je kvalitní spánek nepostradatelný Pixabay
Ať je dítě jakkoliv staré, do postele se mu nikdy nechce a často se to neobejde bez scény, která je nepříjemná pro všechny zúčastněné. Děti ale potřebují spánek ke zdravému vývoji a bez nerušeného pravidelného odpočinku se neobejdou. V kolik hodin by měly chodit děti spát a do kdy je nutit odpočívat po obědě?

Děti obecně mají mnohem vyšší potřebu spánku než dospělí. Pokud jim není dopřána, mohou trpět jeho nedostatkem, který může mít různé projevy od podrážděnosti po deprese či obezitu. Stanovit večerku je jedna věc, ale jak donutit dítě ji dodržovat?

Dle doporučení lékařů by měly děti spát denně po určitou minimání dobu. Ta se obvykle stanovuje podle věku dítěte. Občasné nedodržení večerky se na zdraví dítěte sice nijak neprojeví, ale myslete na to, že děti jsou stále ve vývoji a spánek potřebují nejen k odpočinku, ale také k růstu. Zkracujte jim ho proto jen ve výjimečných situacích.

Kvalitní spánek je základ

Nejen délka, ale i kvalita spánku je důležitá. Dítě by mělo spát pokaždé na tom samém místě, při teplotě kolem 18 °C a nemělo by být rušené světlem ani hlukem. Aby se mu usínalo dobře, zkuste si spolu vymyslet určitý rituál, který budete dodržovat každý den, ať se děje co se děje. Takovým rituálem může být třeba večerníček, večerní kakao, čtení knížky v postýlce nebo poslední pusinka na dobrou noc. Jaký vliv má na děti zpívání, jsme psali zde. Stejně tak stanovte konkrétní dobu, která bude až na výjimky neměnná.

Při stanovování večerky přihlížejte i k individualitě dítěte, k jeho dennímu režimu, ale i k režimu celé rodiny. Pokud si může dítě dovolit vstávat v osm hodin, je zbytečné dávat ho spát v osm a naopak, pokud musí vstávat už před šestou, nemůže chodit spát po deváté. Tak jako tak počítejte večerku podle toho, v kolik dítě musí vstávat a přihlédněte přitom k jeho věku.

Večerka podle věku

Jiné potřeby má novorozené miminko a jiné čerstvý puberťák. Měsíc po porodu mají miminka potřebu spánku dokonce až dvojnásobně vyšší než dospělí, tedy kolem šestnácti hodin za celý den. Do roka se jejich spánková potřeba snižuje na čtrnáct hodin každý den včetně spánku přes den. Dvouletým dětem stačí jedenáct až čtrnáct hodin, tří až pětileté děti by si měly odpočinout na deset až třináct hodin denně. Přičemž je ideální, když si dítě do tří let po obědě alespoň na hodinu odpočine. Ale pokud ani při pohádce, čtení, zpívání nebo jízdě autem neusne, nemá smysl ho nutit. Stačí, když si po obědě odpočine při nějaké klidové činnosti, jako například u čtení knížky.

Do dvanácti let se potřeba spánku postupně sníží na zhruba devět hodin. Od čtrnácti do osmnácti let se pak spánek přibližuje potřebě spánku dospělého člověka, a tou je osm až deset hodin. 

Projevy nedostatku spánku

Že dítě nemá dostatek spánku a trpí spánkovou deprivací, poznáte celkem snadno. Dítě je podrážděné, unavené, zívá nebo se mu mění nálada z minuty na minutu. Ještě před večerním spánkem je malátné nebo má naopak problémy s usínáním, je neklidné a usíná velmi dlouho. Dalším projevem nedostatku spánku je brzké usínání při jízdě autem. Má-li dítě spánku nedosatek, je také velmi obtížné ho ráno probudit, ale zrovna tak se může v noci často budit.

Jestliže se některé z těchto příznaků opakují, je velmi pravděpodobné, že vaše dítě trpí nedostatkem spánku, anebo jeho spánek není dostatečně kvalitní. To se může začít projevovat podrážděností, agresivitou, hyperaktivitou, ale může to mít vliv i na soustředění a paměť. Nedostatek spánku může vést i k dalším problémům, jako třeba k depresím v dospělosti nebo i obezitě, jelikož unavení lidé sahají častěji po stravě bohaté na sacharidy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný