Sprchujete se každý den? To děláte velkou chybu
Patří ranní sprcha mezi vaše každodenní rituály? Zkuste místo toho třeba meditovat, podle vědců totiž každodenní sprchování pokožce spíš škodí.
Lidé si myslí, že se sprchují kvůli hygieně a aby byli čistí, ale z bakteriologického hlediska je to trochu jinak. Sprcha odstraní zápach po sportu, ale v boji proti nemocem je důležitější pravidelné mytí rukou.
Častým sprchováním vysušená kůže může snáz propouštět mikroorganismy. Ze zdravotního hlediska tedy stačí jedno nebo dvě sprchování týdně. Odumřelé buňky a maz jsou totiž odstraňovány třeba i při oblékání, i tak se tělo čistí.
Vědci prokázali, že časté sprchování ničí lidský mikrobiom – tedy soustavu bakterií, virů a dalších mikrobů, které obývají naše tělesné schránky. A tady vám poradíme, jak se správně sprchovat.
Mikroby potřebujeme
Odumřelé buňky a maz jsou z těla odstraňovány i při oblékání, i tak se tělo čistí. Tyto mikroby přitom k našemu zdraví potřebujeme a narušení jejich ekosystému naopak může vést k nemocem a snížení naší imunitní schopnosti.
Lidé v Amazonii, kteří nemají silnou potřebu se umývat, prý na svém těle nosí mnohem bohatší komunitu mikrobů, včetně těch, které odolávaly antibiotikům, ač nikdy neměly šanci se s nimi dostat do kontaktu.
Zedníci bez sprchy nevydrží
Je samozřejmě jasné, že aktivní sportovci nebo lidé, kteří denně fyzicky pracují v nečistém prostředí, se každodenní sprchy asi nevzdají, aby si smyli z pokožky tu nejhorší špínu a pot.
Ale i lidé z kanceláří, kteří chtějí každý den vonět čistotou, se nemusejí denně sprchovat. Nejtěžší je vydržet prvních pár dní, kdy si tělo na méně časté mytí teprve zvyká.
Podle těch, kteří to vyzkoušeli, si tělo zvykne zhruba za čtrnáct dní. Nebudete vonět jako ti, co se denně koupou, ale budete mít odér jako normální člověk, ne žádný neandrtálec. Navíc ušetříte tisíce litrů vody.