Co se stane, když vás postihne piriformis syndrom? Komu hrozí a jak se mu bránit

O co horší a bolestivější jsou příznaky, o to jednodušší a mírumilovnější je terapie
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
07. června 2018 15:14 / Shutterstock
  4   1
Piriformis syndrom není úplně běžná záležitost. Právě proto se o tomto ojedinělém syndromu ani příliš nemluví. O čem je vlastně řeč, jak se projevuje a proč vzniká? Více se dozvíte v našem článku.

Piriformis se řadí mezi tzv. pelvitrochanterické svaly. To je skupina pěti svalů, které vedou od pánve šikmo dolů k femuru (stehenní kosti), kde se upínají v oblasti trochanter major (velkého choholíku). Sval hruškovitý je plochý sval, který je z celé skupiny pelvitrochanterických svalů nejvýše položený. Všechny tyto svaly jsou překryty vlákny velkého hýžďového svalu.

Jeho hluboké uložení je jednou z příčin, proč je někdy obtížné syndrom hruškovitého svalu diagnostikovat a nezaměnit ho za jiné zdravotní problémy. Piriformis je důležitý sval, který stabilizuje kyčelní kloub a provádí zevní rotaci v kyčli. Při maximální flexi kyčle se zapojuje i při vnitřní rotaci kyčelního kloubu.

Jaké jsou symptomy?

Na začátku pacient obvykle pociťuje bolest, mravenčení nebo necitlivost v hýždích. Bolest se postupně zintenzivňuje a může vystřelovat po dráze sedacího nervu po zadní straně stehna, někdy až do lýtka. Občas se bolest může objevit i v dolní části zad či tříslech. Nepodceňujte bolesti kloubů a svalů. Může je mít na svědomí vážná choroba.

Kdy k syndromu dochází?

Dochází k němu tehdy, když hruškovitý sval přetěžujeme zejména:

  • Při dlouhodobém sezení, zvláště při sezení s nohou přes nohu
  • Při dlouhém a častém řízení auta
  • Při běhu, zvláště při běhu do kopce
  • Při rychlých změnách směru při běhu
  • Při jízdě na špatně nastaveném kole

Pokud tedy patříte k těm, kdo ráno sedne do auta, dojede do práce, tam minimálně 8 hodin sedí u počítače a pak opět usednete za volant, dojedete do fitka, kde si sednete na posilovací stroje, případně dojedete k parku, kde vyskočíte z auta a bez rozcvičení a zahřátí se pustíte do běhu, jste na dobré cestě k osobnímu setkání s piriformis syndromem. Víte, co se stane s vaším tělem, když přestanete cvičit? Čtěte více

Lidé, u kterých se problémy s piriformis syndrom objeví, nemusí vůbec podléhat panice. O co horší a bolestivější jsou jeho příznaky, o to jednodušší a mírumilovnější je terapie. Po diagnostikování zmíněného syndromu přicházejí na řadu cílené cviky, masáže a speciální strečink.

📷
3
fotografie
Monika Thomsonová | inStory.cz
Kam dál?
Obohaťte svůj jídelníček o ryby!
Omezte nebezpečné chrápání
Bolestivé hemeroidy. Proč vznikají a jak je léčit?
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v září a říjnu?

Zprávy

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá další měna

Bydlení

Malba na zeď může být jedinečnou dekorací. Nechte se inspirovat

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn