Co se stane s vaším tělem, když vysadíte antikoncepci?

 Zdraví 
24. července 2018 10:18 / Monika Thomsonová
  3
📷
2 fotografie v galerii
Co všechno se po vysazení antikoncepce změní? Shutterstock
Podle dostupných statistik se proti nechtěnému těhotenství antikoncepcí chrání až 64 procent všech žen. Antikoncepce je velmi populární forma prevence proti otěhotnění, pokud ne úplně nejpopulárnější.

I když si mnozí pod tímto pojmem představí výhradně tabletky, forem antikoncepce je několik. Jsou to například kondomy, nitroděložní tělíska, podkožní implantáty či náplasti. Víte, jaké jsou nepříjemné projevy vysazení antikoncepce v tabletové formě, která je v našich končinách zdaleka nejznámější a nejrozšířenější?

Těhotenství

Mnohé ženy žijí v domnění, že po vysazení pilulek jsou ještě chráněné a mají měsíce času, dokud se tělo zregeneruje a je schopné otěhotnět. Takto už vzniklo velmi mnoho nechtěných těhotenství. Proto pozor, není to pravidlo a není nic výjimečného otěhotnět jen pár dní po vysazení antikoncepce.

Problémová menstruace

Mnoho žen dostane od gynekologa antikoncepci, pokud mají příliš nepravidelný cyklus nebo bolestivý premenstruační syndrom v podobě silných křečí v podbřišku. Po vysazení antikoncepce může být váš menstruační cyklus rozházený a nepravidelný a to i v případě, že jste ho před nasazením léků měly přesný jako švýcarské hodinky. S bolestivou menstruací lze zatočit i přírodní cestou. Čtěte v našem dalším článku.

Změnit se může i intenzita krvácení. Pokud jste měly v minulosti silné krvácení a tabletky to zmírnily, je možné, že se vaše tělo vrátí k původním projevům. A naopak. Pokud jste měly problémy se silnou menstruací jako teenagerka, pak se za čas po vysazení opětovně dostavit nemusí.

PMS je zpět

Antikoncepční pilulky vyrovnávají hladinu hormonů, proto mnohé ženy přestaly být náladové či jim zcela zmizely bolesti před menstruací. Všechny tyto PMS projevy se mohou po vysazení vrátit, někdy dokonce v silnější podobě. 

Citelná ovulace

Antikoncepce je v podstatě na to, aby ženy přestaly ovulovat. Po jejím vysazení může být uvolňování vajíčka během plodného období mírně bolestivé. Takže pokud po vysazení antikoncepce ucítíte píchání na některé straně pánve, je to znamení, že teď je ten nejlepší čas na plození potomků.

Návrat akné

Dalším důvodem, proč si mnohé ženy, zejména mladé, nechají předepsat antikoncepci, jsou výrazné problémy s akné. Antikoncepce sice pomůže, ale jen na chvilku. Když ji vysadíte, může se stát, že všechny problémy s pokožkou nahlásí návrat. S ošklivými pupínky můžete zatočit pomocí přírodních produktů. Více jsme se tématu věnovali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton ochutnala afrodiziakum známé jako karibská viagra: Její fanoušci z toho šílí, chtějí ho...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu