Když na vás útočí jarní únava, pomoci si můžete odlehčeným jídelníčkem i kysaným zelím

 Zdraví 
05. března 2019 09:31 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Dopřejte svému tělo vitaminy i relax Depositphotos
Nedostatek slunečního svitu negativně působí na psychiku každého člověka. Někomu se daří s tímto deficitem úspěšně bojovat, jiný může doslova usínat ve stoje. Ano, i taková může být jarní únava, která není jen obyčejným slovním klišé.

Mnoho lidí totiž může velmi potrápit, a slabší jedince dokonce může dohnat do stavu depresí.

Volání o pomoc

Jarní únava, kterou i v dnešní době dokáží někteří jedinci pořádně zlehčovat, není nic záviděníhodného, a určitě není radno ji podceňovat. Je to způsob, jakým náš organismus volá o pomoc ve chvíli, kdy nemá dostatek kvalitního spánku, je ve špatném psychickém rozpoložení a bojuje s oslabenou imunitou.

Také proto se projevuje zvýšenou náchylností k chřipkám či jiným virózám, bolestí kloubů, mohou se objevit ekzémy, průjmy nebo naopak zácpa. 

Zkuste to bez masa

Každý člověk přitom dokáže s jarní únavou bojovat jinak. Někomu postačí, pokud na několik týdnů odlehčí svůj jídelníček obdobou velikonočního půstu.

Obvykle tento detox spočívá v tom, že ze své stravy lidé vyloučí maso a sníží příjem bílkovin na minimum, a naopak do něj zařadí více jídel s vitaminem C. Skvěle se například v období půstu osvědčilo kysané zelí.

Pročistěte tělo

Vaše tělo také uvítá, pokud mu budete dopřávat pravidelnou vnitřní očistu s pomocí bylinných čajů. K tomu můžete použít buď speciální bylinkové směsi, které koupíte v lékárně, nebo si doma můžete připravit čaj z kopřivy nebo břízy.  

Ty můžete pít i třikrát denně, ale myslete na to, že nic se nemá přehánět. Takže i detoxikační cyklus můžete provádět maximálně tři týdny v kuse.

Relaxace a odpočinek

Velmi důležitou součástí boje s jarní únavou je dostatek relaxace a spánku. Skvěle se osvědčila aromaterapie s oblíbenými esenciálními oleji, stejně jako zařazení alespoň krátkého spánku během dne. I když to není pokaždé možné, zkuste si po obědě na deset minut sednout s nohama nahoře a chvíli oddechovat.

Hormon štěstí

Zřejmě největším pomocníkem vám pak budou sluneční paprsky, které jsou důležitým zdrojem vitaminu D. Ten pomáhá jednak posilovat naši imunitu, a také přispívá k lepší náladě. 

Sluneční záření totiž podporuje tvorbu takzvaného serotoninu, který je také nazýván hormonem štěstí. Jeho nedostatek se projevuje pošmournou či smutnou náladou a dokonce může jeho dlouhodobý nedostatek přerůst v deprese.

S prvními slunečními paprsky byste proto měli vyrážet co nejčastěji na procházky, abyste jednak načerpali potřebné vitamíny, a také se pořádně nadýchali čerstvého vzduchu. Koncekonců, nic tolik nepročistí hlavu a mysl, jako svižná půlhodinová procházka.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...