Neutrácejte zbytečně. Bezlepková dieta je jednodušší, než si mnozí myslí
Bezlepkovou dietu drží obvykle ti, kdo trpí tzv. celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku. Často se k této stravě uchylují i lidé, kterým nebyla nemoc prokázána, ale vypozorovali, že jim lepek obsažený v obilninách nedělá dobře. Náhražky chleba a rohlíků jsou poměrně drahé, ale zdaleka ne tak nutné.
Řada přirozeně bezlepkových potravin
Doporučujeme, aby se ti, kdo potřebují vynechat lepek, v první řadě obrátili na přirozeně bezlepkové potraviny. Z hlediska příloh je zde škála velmi široká. Dopřát si můžete rýži, brambory, cizrnu, hrách, fazole i všechny ostatní luštěniny. Můžete ale používat i jáhly a pohanku. Samozřejmě je tu kukuřice a některé odrůdy ovsa. Na trhu jsou i některé další, poměrně exotické plodiny. Ale už s touto výbavou se nemusíte bát, že byste ve stravě trpěli nějakým stereotypem.
Těstoviny z kukuřice
Kdo má rád těstoviny, nemusí se jich v rámci bezlepkové diety vzdávat. Existují snadno dostupné těstoviny z kukuřice, které jsou svou chutí blízké klasickým pšeničným. A pak tu jsou samozřejmě asijské rýžové nudle. Nemluvě o tom, že si můžete opatřit mouku z některé bezlepkové obilniny a udělat i nudličky domácí.
Co místo chleba
Abyste si neudělali naprostou díru do rozpočtu, máte několik možností. Jestliže je pro vás konzumace nějakého pečiva důležitá a neobejdete se bez ní, můžete využít různých rýžových chlebů, kukuřičných chlebů a také kukuřičných placek. Jde jen o to si na ně zvyknout. Vynechání pečiva ale prospěje vaší postavě. Mohli byste nahradit pečivo i kousky zeleniny. Například u jednohubek můžete jako podstavu použít kolečko okurky. Další dobrou volbou je se naučit péct vhodný bezlepkový chléb doma. Pozoruhodné výsledky jsou u chlebů z psyllia. Můžete ale vyzkoušet i různé jiné recepty. Domácí výrobek bude vždycky levnější a zdravější. Více o psylliu se dozvíte zde.
Zahušťování pokrmů a obalování
V řadě případů je zahušťování jídel vlastně zbytečná činnost. Stačí totiž například ctít zásadu, že v guláši má být tolik cibule jako masa. Když pak připravíte takový guláš, máte jistotu, že bude hustý i bez mouky. Při přípravě svíčkové zase stačí s přehledem k zahuštění rozmixovaná kořenová zelenina. Pokud vznikne opravdu potřeba něco zahustit, je tu škrob. Použít můžete bramborový i kukuřičný.
Jiná situace je při obalování. Výborně se dají použít rozdrcené kukuřičné lupínky. Nebo si vyrobíte těstíčko z nějaké bezlepkové mouky.
Jak v restauraci
Každý, kdo trpí celiakií, ví, že největší problém s jídlem je v restauraci nebo v různých školních a jiných jídelnách. Ačkoli vám řeknou, že jídlo neobsahuje lepek, zjistíte, že obsahuje. Je to dáno jednak použitím polotovarů, které lepek obsahují, a také neznalostí personálu. Pomůže se zde orientovat na jídla, kde je co nejméně příměsí. Obyčejně jde o steaky, grilovanou zeleninu a přirozeně bezlepkové přílohy.