Zuby moudrosti mohou napáchat mnoho problémů. Na druhou stranu umí i pomoci

 Zdraví 
13. září 2019 17:38 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Někdo radí zuby moudrosti preventivně vytrhnout Depositphotos
Třetí stoličky, takzvané zuby moudrosti či lidově řečeno osmičky, působí mnoha lidem nemalé problémy. Ani lékaři ale nejsou jednotní v názoru, zda je lepší tyto zuby preventivně vytrhnout, nebo naopak. Zuby moudrosti totiž dokáží nejen škodit, ale i výrazně pomáhat.

Obvykle se osmičky prořežou kolem dvacátého roku věku, ale není to pravidlo. Jsou dokonce lidé, kteří tyto zuby nemají v čelistech vůbec založené. Jde o pozůstatek po našich předcích, pro které měly tyto zuby obrovský význam. Vyrostly jim totiž v době, kdy už prakticky žádné zuby neměli, a tak jim právě osmičky plnily kousací a žvýkací funkci při rozmělňování potravy. V souvislosti s vývojem lidstva však dochází k redukci chrupu a podle odborníků za několik tisíc let budou zuby moudrosti evolučně překonané a prakticky vymizí. A pokud někomu narostou, bude to rarita.

Dnes ale osmičky žádnou raritou nejsou a mnoha lidem působí velké problémy. Většinou totiž není v čelisti dostatek místa a zuby více či méně zlobí. Často zůstanou osmičky šikmo opřené o poslední zub a hodně tlačí. To může vést k pokřivení celého zubního oblouku. Nejvíce se to projeví na předních zubech, kde je jedinou možností srovnání pomocí rovnátek. Také se tyto zuby často kazí a mohou způsobovat i velmi vážné záněty, které mohou vést i k ohrožení života.

Vytrhnout, nebo nechat?

Co se týká zubů moudrosti, vede i odborná veřejnost věčné dilema, zda je lepší tyto zuby včas vytrhnout a předejít tak případným komplikacím, nebo zda je netrhat. Obě varianty mají něco do sebe a jednoznačná odpověď na tuto otázku tak vlastně neexistuje.

Výhody trhání

Hodně odborníků razí názor, že je lepší se třetích stoliček včas zbavit, než si koledovat o pozdější malér. Zastánci trhání tvrdí, že vůbec nejlepší je provést zákrok ve chvíli, kdy ještě zuby nemají narostlé kořeny. Zákrok je pak rychlý a snadný. Pozdější operace již hotových zubů se zakroucenými kořeny už bývají komplikovanější a člověka vyřadí na několik dní i z pracovního procesu. Mnohdy ale činí osmičky tak obrovské problémy, že není zbytí.

Osmičky mohou i pomoci

Existují ale zubaři, kteří jsou přesvědčeni o tom, že pokud vás zuby moudrosti nijak netrápí a dobře vám slouží, je lepší je netrhat. Mohou se prý totiž hodit v pozdějším věku. Osmičky totiž mohou až do pozdního věku výborně plnit žvýkací funkci. V některých případech, kdy chybějí zuby před osmičkami, mohou zuby moudrosti posloužit i jako pilíř můstku. Zdravý zub moudrosti, a to dokonce i když ještě není zcela vyvinutý, lze také použít jako autotransplantát. Osmička se opatrně vyjme a implantuje například na místo chybějící šestky, respektive první stoličky. A výsledky ukazují, že může fungovat dlouho a dobře.

Zuby moudrosti vyžadují zvláštní péči

Pokud se rozhodnete zuby moudrosti ponechat, musíte o ně obzvláště důsledně pečovat. Kvůli nedostatku místa v zadním úseku chrupu trpí špatnou hygienou druhé moláry (sedmičky) a často se kazí nebo trpí onemocněním dásní. Je tak důležité nepřestávat čistit i malé kousky zubů moudrosti a zbavovat je plaku, který se na nich usazuje. Ideální je chodit pravidelně na dentální hygienu, kde vám pomohou těžko přístupná místa vyčistit a zároveň vám doporučí vhodné zubní pomůcky, díky kterým budete schopni udržovat osmičky v dobrém stavu. Kromě mezizubních kartáčků či dentální nitě pomohou také jednosvazkové kartáčky. O největších mýtech, které se týkají péče o zuby, jsme psali zde.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím