Odběr krve: Co se dá vyčíst z laboratorních výsledků?
Pokud se člověk necítí dobře, nedá se nic dělat než navštívit lékaře. A aby lékař získal informace o vašem zdravotním stavu, vyžádá si laboratorní vyšetření vaší krve. Téměř vždy se začíná základními odběry do různě barevných zkumavek. Odběr se provádí v ranních hodinách a většinou na lačno protože koncentrace látek v krvi se po jídle, ale i v průběhu dne mění. A co se z takto odebrané krve dá zjistit?
Zkumavka s červenou zátkou
V laboratoři z odebrané krve v centrifuze oddělí sérum od krevních elementů. A které výsledky na žádankách jsou požadovány nejčastěji?
- Glukóza: která dává informace o metabolizmu cukrů.
- Sodík: umožňuje posouzení stavu hydratace - vysoké množství sodíku značí dehydrataci, nízká hladina se naopak vyskytuje při nadměrném pocení, zvracení, průjmech či užívání diuretik.
- Draslík: slouží k detailnějšímu sledování poruch metabolismu.
- Chlorid: sleduje hospodářství vody a iontů v těle.
- Urea čili močovina: je konečným metabolitem bílkovinných látek při ledvinovém selhání, hemolytické anémii, při krvácení do gastroenterálního traktu. Při nedostatku bílkovin v potravě jsou její hodnoty vysoké. Při onemocnění či poškození jater nebo v těhotenství je je hladina naopak nízká.
- CRP: vyšší hladina znamená bakteriální infekci.
Zkumavka s fialovou zátkou
V této zkumavce je protisrážlivý roztok. V krvi tak zůstanou viditelné všechny její složky. Z tohoto odběru chce lékař znát hlavně:
- Krevní obraz: počet červených a bílých krvinek a destiček.
- Hemoglobin: množství krevního barviva.
- Hematokrit: poměr mezi plazmou a krvinkami.
Z krevního obrazu se dá vyčíst onemocnění krve či krvetvorby a zánětlivá onemocnění.
Zkumavka s modrou zátkou
Stejně jako v té s fialovou zátkou je i v ní obsažen protisrážlivý roztok.
- QUICK - INR: vyšetření na funkce faktorů pro zevní srážení krve.
- APTT: vyšetření funkce faktorů pro vnitřní srážení krve.
Zkumavka s černou zátkou
- FW - sedimentace sleduje usazování červených krvinek ve zkumavce, které je závislé na množství globulínu a množství a tvaru červených krvinek - může být ukazatelem různých infekcí, nádorového onemocnění či nefropatie.
A ještě jedna poznámka. Základní odběry krve by neměly být prováděny, jen když už se necítíte dobře, ale i preventivně. Z jednoho píchnutí se můžete včas dozvědět, zda máte v pořádku ledviny, játra nebo třeba, zda vám nehrozí cukrovka. Chystáte se na zátěžový test na těhotenskou cukrovku? Toto vás při něm čeká.