Máte stále studené nohy? Poradíme vám, jak je možné tento problém zmírnit
Příčin studených končetin je celá řada. Přestože se v nejčastějším případě hovoří o špatném prokrvování končetin (cévy se zúží natolik, že jimi nemůže krev proudit až ke konečkům prstů), může se jednat také o důvody spojené s celkovým zdravím. Odborníci se rozcházejí, uvádějí vliv nervové soustavy či samotného chladu na krevní cévy, které se stáhnou, sníží prokrvení a tedy i vyhřívání koncových částí těla. U většiny z nás pravdivější názor pochází z nedostatku pohybu, který nejenže snižuje prokrvení, ale nenutí tělo k teploprodukujícímu spalování živin.
Hlavní příčiny
- poruchy štítné žlázy
- poruchy krevního oběhu
- anémie
- nedostatek pravidelného pohybu
- vypjaté emoce
- dlouhodobý stres
- snížená imunita
- únava, bolest hlavy, alergie, poruchy nervů
- anorexie
- nízký krevní tlak (slabost, únava, motání hlavy, mdloby)
Každý z nás je jiný, naše tělo reaguje na mnohé podněty odlišně. Pochopitelné jsou studené končetiny při dlouhém pobytu v chladném a větrném prostředí, nicméně pokud po přesunu do teplého prostředí tuto změny naše končetiny nekopírují, je třeba se zamyslet a snažit se tuto situaci změnit.
Jak se ledových nohou zbavit?
Podívejte se na několik tipů, jak vyzrát na studené končetiny. Přímo léčba na tento problém neexistuje, ale pokud budete dodržovat následující rady, jistě vám to pomůže. Zásadní je totiž prevence.
Pohyb
Pravidelný pohyb prokrví končetiny. Vhodný je běh, chůze, jízda na kole, případně jiná cvičení. Pomáhá také posilování nebo procvičování nohou při sezení. Stačí pár minut denně.
Střídavé sprchování
Velmi účinné je sprchování se střídavě teplou a studenou (nikoliv ledovou) vodou, které má vynikající vliv na prokrvení. Pokud někteří z vás sprchování těla studenou vodou nezvládnou, stačí aplikovat pouze na končetiny.
Oblečení
Oblékejte se přiměřeně počasí. V chladném počasí jsou samozřejmostí rukavice, svetr i silnější ponožky. Při mrazivém počasí nezapomeňte na čepici, protože hlavou odchází nejvíce tepla. V mírnějším počasí se neoblékejte moc teple. I přehřátí má negativní vliv na vaše problémy.
Správné potraviny
Vsaďtei na osvědčené doplňky stravy, jako je třeba zázvor, česnek (pozor při nízkém tlaku, česnek jej ještě více snižuje), chilli koření, skořice, pepř nebo ginkgo baloba.
Masáž
Pořádně si aspoň jednou denně promasírujte chodidla a lýtka. Použijte mast nebo gel, dobrá je mast s kaštanem koňským nebo hořčičný olej.
Sauna
Saunování pomáhá rozšiřování cév, takže vám pomůže i na studené ruce a nohy. I když saunu zrovna nemusíte, občas to zkuste. Výsledky vás překvapí.
Horká koupel
Pokud máte nohy velmi studené, koupel v teplé vodě dělá zázraky. Pokud si přidáte ještě trochu mořské soli nebo jinou koupelovou sůl, můžete zároveň příjemně relaxovat. Ihned po koupeli si oblečte teplé ponožky. Nohy by ale měly dýchat, proto volte ponožky z kvalitních bavlněných materiálů.
Obuv
Dbejte na správnou obuv, hlavně v zimě. Nohy udržujte v teple a suchu. Obuv však nesmí být příliš těsná, protože pak ještě více studí.
Stres
Nestresujte se. I stres je totiž častou příčinou tohoto problému. Naučte se řešit nepříjemné věci s nadhledem a také se naučte správně relaxovat. Dále čtěte: Drahá probiotika nemusíte kupovat. Najdete je v některých potravinách.