Co možná nevíte o skořici. Její léčebné účinky jsou neobyčejně rozsáhlé

 Zdraví 
05. prosince 2019 09:45 / Hana Jordánová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Skořici můžete využít i jinde než jen v kuchyni Deposiphotos
Dávno známé a na první pohled obyčejné koření „skořice“. Snad každý z nás si ihned vybaví svařené víno, babiččin štrúdl nebo Vánoce. Slůvko to možná běžné je, ale ne každý ví, jaké zdravotní účinky skořice skrývá.

Skořice je koření, které jistě najde doma každá hospodyňka. Obecně skořice jako lék pomáhá:

 • zlepšovat trávení
 • při nevolnosti
 • proti nachlazení
 • odstraňovat bolesti svalů a kloubů
 • snižovat projevy revmatismu
 • v boji proti infekci
 • v boji proti celulitidě
 • snižovat špatný cholesterol (ten příznivý ponechává)
 • podporovat apetit
 • mírnit menstruační potíže 

Její léčebné účinky jsou však daleko rozsáhlejší. Vezmete-li si na pomoc med, který smícháte se lžičkou skořice a horkou vodou, vytvoříte si nápoj, který vám pomůže při dalších potížích. Nabízíme několik dobrých rad, jak se skořicí naložit.

Nemoci srdce

Smíchejte med a mletou skořici a namažte na chléb místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani. Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem. Ti, kteří už infarkt prodělali a budou jíst toto denně, budou se držet míle daleko od dalšího infarktu. Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep.

Rakovina

Nedávné výzkumy prováděné v Japonsku a Austrálii prokázali, že i pokročilá rakovina kostí, žaludku a střev může být s úspěchem léčena. Pacienti trpící těmito druhy rakoviny by měli užívat lžíci medu a lžíci skořice měsíc 3x denně.

Chronická únava

Nedávné studie ukazují, že cukr obsažený v medu nejvíce pomáhá při regeneraci tělesných sil. Senioři užívající med a skořici v poměru 1:1 jsou čilejší a ohebnější. Dr. Milton, který tyto výzkumy prováděl, říká, že 1 lžíce medu a malá lžička skořice smíchané s vodou a brané několikrát denně a hlavně kolem třetí hodiny odpoledne, kdy začíná klesat tělesná vitalita, obnoví do týdne vitalitu těla.

Nachlazení

Ti, kdo trpí na časté nachlazení, by měli užívat 3x denně 1 lžíci vlažného medu s 1/4 lžičky skořice po dobu 3 dnů. Tím se vyléčí nachlazení, chronický kašel a pročistí průdušky.

Potíže se žaludkem

Med se skořicí úspěšně léčí bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů. Co může udělat s tělem pití zázvorové vody na lačný žaludek, jsme psali zde.

Tlusté střevo a nadýmání

Skořice v kombinaci s medem je bezesporu výborným zdrojem vápníku, vlákniny a různých druhů minerálů. Z těch nejdůležitějších je to hlavně mangan. Vápník a vláknina pomáhají z těla vylučovat nadmíru soli a škodlivin. Díky pravidelné stolici tak působí preventivně proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Je vhodná, pokud vás bude trápit plynatost, zácpa nebo průjem.

Posílení imunitního systému

Každodenní užívání medu a skořice posiluje imunitní systém a chrání tělo před viry a bakteriemi a brání útokům virových infekcí. Vědci zjistili, že med obsahuje obrovské množství železa a vitaminů. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi.

Zápach z úst

Lidé v Jižní Africe už odedávna kloktají  po ránu 1 lžíci medu a lžíci skořice smíchané s horkou vodou. Jejich dech tak zůstává čerstvý po celý den.

Skořice však působí i bez medu, např. jako:

 • Přírodní repelent, který získáte smícháním s rostlinným nebo olivovým olejem a aplikujete na zápěstí, spánky, za uši nebo do podkolenních jamek.
 • Životabudič - skořice je lepší než káva. Skořice (především ve formě oleje) se v aromaterapii užívá na podporu soustředění, udržení pozornosti a zrychlení reakcí. Hodí se proto jako interiérová vůně do pracovny nebo do auta.
 • Afrodiziakum - opět jde o aromaterapeutické účinky – skořicová svíčka nebo skořicový esenciální olej v aromalampě pomáhá odstranit stres, uvolnit mysl a navodit atmosféru tepla a intimity.
 • Proti akné i na vlasy - esenciální olej ze skořice má antibakteriální účinky, takže zmírňuje akné, pupínky a hojí drobné záněty. Stačí si tedy připravit masku smícháním pár kapek esenciálního skořicového oleje s kokosovým olejem, nanést na pár minut na pleť a poté omýt vlažnou vodou. V přírodní kosmetice najdete skořici jako přísadu v produktech pro zmírnění akné a ve vlasových produktech, určených k léčbě padání vlasů. Skořice má i zesvětlující účinky na vlasy – postačit by měla kávová lžička skořice, kterou přidáte do kondicionéru na vlasy po každém mytí.
 • Na hubnutí i jako lék - má silně antibakteriální účinky, které oceníte při nachlazení i žaludečních neurózách (stačí si jí okořenit jídlo). Také reguluje hladinu inzulinu a zrychluje metabolismus. Hodí se tedy také jako podpůrná ingredience při hubnutí.

A kdo by si měl její konzumaci raději rozmyslet? I když je skořice tak vítaným přírodním pomocníkem při zlepšování zdravotního stavu, nedoporučuje se její konzumace těhotným ženám, které by se ostatně měly vyvarovat víceméně jakémukoliv ostrému koření.

Historie skořice

Skořice je prastaré koření pocházející z asijských tropů. První zmínky o skořicovníku pocházejí již 4000 let před n. l., a to konkrétně z Číny.  Později ji začínali také Řekové a Egypťané používat nejen za aromatickou přísadu, ale především jako účinný lék.  Pomáhala totiž léčit rány, zabraňovala infekcím, využívala se proti nachlazení a také trávicím potížím. Získává se z velmi aromatické kůry mohutného, až 10 metrů vysokého skořicovníku.

Se skořicí se nejvíce setkáváme v kuchyni při přípravě sladkých či pikantních jídel, jako jsou např. koláče, zákusky nebo rýžové pokrmy. V minulosti se vyvažovala zlatem. I dnes bychom měli o skořici mluvit nejen jako o příjemném aromatickém zážitku, ale vyzdvihnout především její zdravotní účinky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton ochutnala afrodiziakum známé jako karibská viagra: Její fanoušci z toho šílí, chtějí ho...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Tech

Falcon 9 má konkurenci. Neutron je nová, větší a levnější vesmírná raketa