Pokud se potíte i v zimě, pomůže úprava jídelníčku a vhodné bylinky

 Zdraví 
18. ledna 2020 13:15 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Proti nepříjemnému pocení mohou pomoci byinky Depositphotos
Pokud máte potíže s nadměrným pocením i v zimních měsících, můžete kromě návštěvy lékaře vyzkoušet i přírodní metody. Úprava jídelníčku a některé bylinky vás mohou tohoto problému zbavit a hlavně bez chemie.

Přestože pocení je přirozený jev, kterým se tělo ochlazuje i zbavuje některých látek, ve společnosti se při nadměrném pocení většinou cítíme nepříjemně. Ať už kvůli viditelným skvrnám na oblečení, nepříjemnému odéru, nebo vlhké kůži na rukou či obličeji. Před návštěvou lékaře zkuste nejprve přírodní cestu.

Zkuste to bez antiperspirantu

Rychlým řešením jsou pro mnoho lidí deodoranty či antiperspiranty. Vyzkoušejte ale také přírodní pomocníky, jsou mnohdy mnohem účinější. „V poslední době se lidé přiklánějí místo k deodorantům k přírodním prostředkům proti pocení, například k výluhu z lopuchu ve spreji,“ říká nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Jako je tomu u řady jiných obtíží, i pocení je nejlepší řešit preventivně. Pomůže vynechat kávu, kouření, alkohol, ale též ostrá, smažená a příliš tučná jídla. Samozřejmostí je pravidelná hygiena, při níž je ovšem potřeba dbát rovněž na dobré osušení. Ve vlhkých záhybech kůže se mohou vytvořit nepříjemné infekce a plísně. Lidé trpící nadměrným pocením by také měli používat prodyšné textilní materiály.

Pocení můžete zabránit i zevnitř

„Problém s pocením musíme řešit zároveň vnitřně. U žen bývá tento problém často způsoben úbytkem hormonů v klimakteriu. V tomto případě můžeme jejich množství doplnit některou z bylin s hormonálním působením, a to ptačím jeřábem, maliníkem či kontryhelem. Mužům pomůže kotvičník nebo dub. Pocení může mít také příčinu v oslabené činnosti jater, která se zároveň projeví únavou. Tady z přírody pomohou ostropestřec, jalovec, popřípadě schizandra,“ doplňuje Podhorná.

Pokud přeci jen dáváte přednost nákupu deodorantů, zkuste si v obvyklých obchodech pořídit ty přírodní. Přírodní deodoranty totiž fungují na principu zabránění množení bakterií a působí tak proti vzniku potního zápachu.

Proti pocení pomůže rovněž psychická pohoda. Snažte se vyhnout zbytečnému stresu, dokončování pracovních restů na poslední chvíli i strachování se ohledně věcí, které nemůžete ovlivnit. Dále čtěte: Zkuste zkrotit pot přírodními deodoranty, vaše tělo vám poděkuje.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez a Ben Affleck: Předstírají lásku před kamerami, nebo jsou to skutečné projevy citů? Už...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Tech

Legendární létající špion U2 se chystá do důchodu. Otázkou zůstává, jaký letoun jej nahradí