Jak se obrnit proti virům. Imunitu posílí grep i houby šitake

 Zdraví 
13. března 2020 08:08 / Mirka Malá
  1
📷
4 fotografie v galerii
Stačí se podívat do spíže Depositphotos
Únava, bolest svalů a kloubů a zvýšená teplota. Přestože před podobnými příznaky v posledních dnech varují média v souvislosti s koronavirem, stejné projevy nese i obyčejné nachlazení či chřipka. V každém případě, a v rizikovém období zvláště, se vyplatí posílit imunitu. A účinné pomocníky seženeme i z přírodních zdrojů.

Chladné měsíce, kdy lidé tráví většinu dne ve vytopených místnostech, jsou pro přenos virů ideální. Suchý vnitřní vzduch vysušuje sliznice, a ty se tak stávají vhodným prostředím pro množení virů. Pokud se vytopeným místnostem nevyhnete, jako vhodná prevence poslouží grapefruit. Výtažek ze semen tohoto ovoce doporučuje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná. „Extrakt ze semen grepu působí proti stovkám kmenů virů a bakterií. Navíc obsahuje bioflavonoidy, které posilují imunitu a čistí organismus, takže pomáhají proti nachlazení a infekcím,“ upozorňuje Podhorná.

Jelikož grepové kapky působí také jako přírodní antibiotikum, pomáhá grep nejen jako prevence virových a bakteriálních infekcí, ale i při jejich léčbě. „K vnitřnímu užití se hodí především tinktury, které pomáhají v boji proti nepřátelským virům, ale například též proti plísním,“ dodává bylinkářka.

Důvěrně známé léky

Podobně jako grapefruit, také další pomocníky v boji proti nemocem známe z naší spíže. Typickým příkladem je pečárka neboli žampion. Jeho látky oceníme především při problémech s horními cestami dýchacími, ale i průduškami. Nejvíce prospěšných látek se nachází v čerstvých plodnicích, jejich počet však skladováním i konzervací klesá. Nejlépe proto poslouží žampiony ve formě tinktury, jež působí jako přírodní antibiotikum pro horní cesty dýchací. Pečárky ovšem nejsou jediné houby vhodné pro boj s chřipkou a nachlazením. Podobnou službu prokáží také japonské houbičky šitake s výraznými protivirovými účinky.

Téměř univerzálním pomocníkem je česnek, a to jak setý, ze kterého využíváme cibulku, tak medvědí, který svou sílu nese v listech. Jako pomocník proti šíření infekčních onemocnění se používal již ve starém Egyptě. „Například z 560 známých kmenů zlatého stafylokoka jich česnek rovných 500 ničí,“ upozorňuje Podhorná.

Nejen v kuchyni, ale i v lékárničce poslouží rovněž bazalka. Ta, ať už ve formě tinktury, čajové směsi nebo koupele, nezapře své antibakteriální účinky, úlevu při bolesti ani pomoc s vykašláváním.

Ze starých herbářů

Dobrou službu v prevenci i v akutním boji s nemocemi nám prokáží i rostliny, které známe spíš od našich babiček. Typickým příkladem je čertův kořen, známý také jako sibiřský ženšen, který se používá mimo jiné při doléčování infekčních chorob, slabosti a virových onemocněních. „Čertův kořen působí jako adaptogen a harmonizátor, což znamená, že mimo jiné zvyšuje obranyschopnost organismu,“ doplňuje bylinkářka. Právě dobrá imunita je podle ní základem pro boj organismu s virovými a bakteriálními onemocněními.

K jedněm z nejlepších antibakteriálních prostředků patří lichořeřišnice. Likviduje v organismu streptokoky, stafylokoky a další druhy bakterií, a to hlavně v dýchacích a močových cestách. Vynikajícím ochranným prostředkem proti virům jsou dále pupeny vrby zpracované v gemmoterapeutikum. Ty pomáhají též již při vzniklé viróze a snižují i vysoké teploty.

Zázračný bez a bylinky z dalekých krajů

O účincích černého bezu svědčí známé staré rčení „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. Ke zlepšení stavu organismu se odedávna využívalo hned několik částí bezu. Čaj z květů je vynikajícím prostředkem na nemoci z prochladnutí, ničí bakterie a čistí zahleněné průdušky. Plody bezu zlepšují nervové problémy, pupen nám zase může pomoci s likvidací virů a bakterií.

Zázračné byliny lze samozřejmě najít i mimo české louky. Antivirovými a antibakteriálními účinky se vyznačuje celá řada cizokrajných bylinných prostředků.

Například tradiční čínská medicína využívá Andrographis paniculate, česky měkýn latnatý, který se vyznačuje silným antibakteriálním a antivirovým působením. Vilkakora čili kočičí dráp zase pochází z amazonských pralesů a chlubí se celou škálou příznivých účinků na lidský organismus. Jedním z nich je také protivirové a protizánětlivé působení.

K nejvýznamnějším bylinám v tradičním čínském léčitelství potom patří zlatice. Její hlavní léčivé účinky jsou antiseptické a protizánětlivé. Každá tato rostlina působí likvidačně na určitý druh virů, a proto je nejlepší zhotovit směs z těch nejúčinnějších. Dále čtěte: Jaro je tady. A s ním i čas na zdravější jarní jídelníček.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum