Prvosenka jarní je nejen krásná, tato rostlinka dokáže podpořit i naše zdraví

 Zdraví 
28. dubna 2021 12:09 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Posel jara je i významnou léčivkou Pixabay
Prvosenka jarní neboli petrklíč je nejen krásná jarní rostlina, ale také skvělý podporovatel našeho zdraví. Máme podrobnější informace.

Rostlina, která kvete od ledna do května v Evropě i Asii, má mnoho pozitivních účinků. Je škoda ji nevyužít. Ale je třeba také vědět, jak ji využít správně.

Petrklíč je třeba chránit

Při sběru petrklíčů pro využití k léčbě je třeba dodržovat určitá pravidla a chránit rostlinu před poškozením. Nikdy se proto nevykopává kořen a nesbírá se ani oddenek. Obě tyto části mají sice významně vyšší podíl léčivých složek, ale v případě sběru by se pochopitelně rostlina nenávratně zničila. Na některých místech není vhodné sbírat ani květy. Dobrou možností je sbírat na vlastní zahrádce. Jestliže potřebujete více květů nebo chcete rostlinu využít celou, můžete uvažovat o cíleném pěstování.

Obsah látek

Mezi klíčové látky patří saponiny, glykosidy, taniny, vitamin C, karoten, rutin a enzym s názvem primverosidáza. Saponiny jsou podle některých hlavně v kalichu a květní stopce. Proto samotný květ bez kalichu se považuje často za neúčinný. Vyšší obsah látek má prvosenka jarní. Prvosenka vyšší je sice také zdraví prospěšná, ale méně. Více informací o obsahu různých látek a jejich vlivu na zdraví najdete v zahraniční studii zde.

Jak pomáhá

Petrklíče se používaly už kdysi, protože se pěstovaly na salát. Lidé jedli květy a listy. Z květů se vyrábělo i víno. Později se objevily různé účinky na zdraví. Čaj proto slouží jako sedativum. Hodí se též k odstranění bolestí hlavy. Rostlina dokáže podpořit také kvalitní spánek. Mezi výrazné vlastnosti rostliny patří její schopnost rozpouštět hleny. Využívá se proto na podporu odkašlávání či tlumení dráždivého kašle. Obecně má dobré využití při léčbě nemocí horních cest dýchacích, při zápalu plic, bronchitidě či plicní rozedmě. Prvosenka působí i proti epilepsii. Má také antirevmatické účinky. Svoje použití najde i při onemocnění močového měchýře nebo při oslabené srdeční činnosti. Působí močopudně a mírně projímavě. Použít lze i zevně. Podrobnosti naleznete v materiálech EMA zde.

Jak používat

Nejběžnější je příprava čaje. Obvyklé dávkování je jedna lžíce na šálek čaje. Vhodnou dávkou jsou pak dva šálky denně. Z nálevu s deseti gramy prvosenky se dělají vlasové koupele. Stejný nálev lze použít pro čištění pleti a na mastnou pokožku. Jak už bylo naznačeno, můžete listy přidávat do salátů. Není ale vhodné podávat petrklíč těhotným a kojícím ženám. Stejně tak jsou někteří lidé, kteří jsou na petrklíč alergičtí. Také lidé, kteří berou léky na ředění krve, by se měli petrklíči vyhnout. Ostatně přírodních produktů, které ovlivňují srážlivost krve, je celá řada, jak se můžete přesvědčit třeba i v článku zde. Pozor tedy na případné kombinace i s různými přírodními preparáty.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bitva o majetek Elvise Presleyho po smrti Lisy Marie začala. Priscilla už podala soudní žalobu

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...