Na laserové odstranění dioptrií by žena měla jít před otěhotněním

 Zdraví 
28. dubna 2021 07:22 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Brýle mohou být v mateřství na překážku Depositphotos
Hodně žen, které se chystají podstoupit laserovou operaci očí, zvažuje, zda je lepší zákrok absolvovat před otěhotněním, nebo až po porodu. Podle odborníků je praktičtější operaci neodkládat. Důvodů je několik.

Díky rychlému rozvoji oční chirurgie dokáží u nás laserové operace pomoci desítkám tisíc lidí ročně. Ne každý je však pro zákrok vhodný. Existují situace, kdy lékaři zájemce o laserovou operaci očí odmítají. To se týká i období těhotenství a kojení. „Korekci dioptrií by neměly podstupovat těhotné či kojící ženy. Riziko nepředstavuje samotný zákrok. Důvodem jsou léky, které jsou podávány během operace a po ní. Látky z přípravků by mohly proniknout k plodu nebo během kojení k miminku. Zákrok je proto vhodné naplánovat před otěhotněním nebo v době po ukončení kojení,“ vysvětlil oční lékař Pavel Stodůlka.

Korekce dioptrií laserem je omezena rovněž věkem. Obecně je vhodná pro pacienty od 16 do 45 let. V pozdějším věku ztrácí lidská čočka schopnost zaostřovat, a proto se častěji přistupuje k jiným metodám odstranění dioptrií, jako je například výměna nitrooční čočky, vysvětlil Stodůlka.

Bez dioptrií je mateřství komfortnější

Mateřství s brýlemi a čočkami je v mnohém nekomfortní. „Druhé oči“ překáží při hrách i společných sportovních aktivitách. Děti na brýle rády sahají. Mohou brýle ušpinit nebo nechtěně rozbít. Noční vstávání k miminku, ale i společné hry jsou příjemnější, pokud maminka nemusí hledat brýle. Pokud rodič dobře vidí, dokáže také rychleji reagovat na nečekané situace.

„Častým impulsem k podstoupení laserové korekce jsou ekonomické důvody. Zejména s malým dítětem jsou nehody s brýlemi poměrně časté a opravy či pořízení nových brýlí je finančně nákladné. Laserové operace jsou navíc cenově stále dostupnější. Pokud se žena rozhodne pro laserovou operaci dioptrií, je zcela na ní, zda zákrok podstoupí před otěhotněním nebo až po porodu. Z praktických důvodů je ale vhodné zákrok naplánovat už před těhotenstvím,“ doporučil Pavel Stodůlka.

Těhotenství může mít vliv na zrak

Pro spoustu žen patří těhotenství k nejkrásnějším obdobím života. Jsou s ním ale spojeny i nepříjemné projevy jako například únava, nevolnost, dušnost, vypadávání vlasů nebo dočasné zhoršení zraku. „Změny spojené s těhotenstvím se mohou negativně odrazit na zraku. Těhotenství a hormony mohou přechodně ovlivnit i výsledek laserového zákroku, po šestinedělí se vrací většinou do normálu. Spíše výjimečně se může stát, že zhoršení zraku přetrvá, protože se dioptrie po porodu změnily. V takovém případě je většinou možná dokorekce dioptrické vady, na kterou lze využít doživotní záruku,“ dodal Pavel Stodůlka. O tom, jak rozpoznat těhotenství už pár dní po početí, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Skvělý pomocník na celulitidu i vrásky: Maderoterapie

Tech

Rusové po šedesáti letech končí s raketami typu Proton. Jsou nespolehlivé

Zavřít reklamu