Břišní tuk znamená pro tělo velké riziko. Pokud se chcete dožít stáří ve zdraví, je na čase se ho zbavit co nejdřív

 Zdraví 
22. listopadu 2021 15:28 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Tuk v oblasti břicha je vysoce rizikový jak pro ženy, tak pro muže Unsplash
Rozšiřující se pas je někdy považován za cenu stárnutí. U žen to může platit zejména po menopauze, kdy má tělesný tuk tendenci přesouvat se do břicha. Nárůst tuku na břiše však má na svědomí víc než jen ztěžování zapínání zipu na džínách. Břišní tuk přináší také vážná zdravotní rizika. Hrozby, které představuje tuk na břiše, lze ovšem snížit.

Hlavním důvodem, proč přibývají kolem našeho břicha další a další centimetry, je nejen zvýšená konzumace některých potravin a nedostatek cvičení. Důvodem může být i věk, jelikož jak ženy stárnou, klesá hladina estrogenu, která může ovlivňovat rozložení tuku v těle. Také však dochází k úbytku svalové hmoty a naproti tomu k příbytku tuku. Je proto potřeba se na svůj jídelníček zaměřit více než před deseti lety.

Problém s břišním tukem ale spočívá hlavně v tom, že není pouze nevzhledným doplňkem naší siluety. Největší hrozbou je pro nás viscerální tuk, který leží hluboko uvnitř našeho břicha a obklopuje vnitřní orgány. Je také spojován se zdravotními riziky, jako jsou například srdeční selhání, diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak nebo zvýšený cholesterol.

Co už je problém

Jak ale poznat, jestli jsme se jen trochu více najedli, nebo už si koledujeme o vážný zdravotní problém? Zjistíte to snadno. Postavte se a změřte svůj obnažený pas ve výšce těsně nad kyčelní kostí. Uvolněte se, vydechněte a odolejte nutkání zatahovat břicho. Ženy by neměly naměřit více než 106 cm, u mužů je hranice o pár centimetrů dál, a to 119 cm. Pokud jsou hodnoty vyšší, poukazuje to na nezdravou koncentraci tuku a vyšší riziko zdravotních problémů.

Jak s břišním tukem bojovat

Můžete se dočíst nespočetné množství tipů, jak bez práce zhubnout a dostat se do kondice. Bohužel stále neexistuje pilulka, kterou byste spolkli a ráno se probudili štíhlí. Bez práce to zkrátka nejde. Pokud v životě něco chcete, musíte pro to něco udělat.

Jezte zdravou stravu

Zaměřte se na potraviny rostlinného původu, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky, upřednostňujte libové maso a nízkotučné mléčné výrobky. Omezte přidaný cukr a nasycené tuky, které se nacházejí v tučném mase a vysokotučných mléčných výrobcích, jako jsou sýry a máslo. Místo toho zvolte mírné množství mononenasycených a polynenasycených tuků, které se nacházejí v rybách, ořeších a některých rostlinných olejích.

Vyřaďte slazené nápoje

Slazené nápoje jsou velmi často důvodem přibírání na váze. Máte pocit, že vlastně skoro nejíte, ale ručička váhy ukazuje opak? Není se čemu divit. Když denně vypijete dva litry slazených nápojů, je to to samé, jako byste přidali dvě porce jídla navíc. Místo toho pijte vodu, nebo pokud rádi pijete nápoje s nějakou chutí, dělejte si studené čaje, ochuťte vodu okurkou, citronem nebo melounem. A pokud si život bez sladkých nápojů neumíte představit, volte alespoň ty s umělými sladidly.

Kontrolujte velikost porcí

I když razantně změníte svůj jídelníček, stále to neznamená, že zdravých potravin můžete sníst neomezené množství. Kalorie se počítají tak jako tak. Pokud denně přijmete více energie, než jste schopni vydat, nemůžete čekat, že půjdou kila dolů.

Začněte se hýbat

Pokud chcete ztratit přebytečný tuk z břicha a zabránit jeho návratu, zaměřte se na pomalé a stabilní hubnutí. Doporučuje se denně udělat alespoň 10 000 kroků, jednou týdně se jít alespoň na dvě hodiny projít a alespoň dvakrát denně si dopřát nějaké posilovací cvičení. Dále čtěte: Proč vás honí mlsná a čím ji zahnat, aniž byste přibrali.

Zdroj: mayoclinic.org, womenshealthmag.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Dům a zahrada

Zimní tip, jak načechrat a vyčistit koberec. Sníh to dokáže a vrátí mu i barvy

Zavřít reklamu