Se zadní rýmou je často spojena únava, bolesti hlavy, ale také záchvaty kašle. Odhalte ji a zbavte se jí

Zadní rýma je obtěžující, ale řešitelná
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
18. listopadu 2020 08:56 / Pixabay
  15   1
Zadní rýmou se myslí vleklý zánět nosohltanu a vedlejších nosních dutin, který má někdy nenápadný, ale nekončící průběh. Ovlivňuje vaše zdraví i pohodu. Máme několik důležitých rad a informací.

Zadní rýma umí být velmi nepříjemná. Je s ní často spojena únava, bolesti hlavy, ale také nikde nekončící záchvaty kašle.

Příznaky

Pokud máte ucpaný nebo špatně průchodný nos a cítíte, že kdesi vzadu je přítomen nějaký hlen, který ale nedokážete vysmrkat, případně jen velmi obtížně, a pokud navíc tento hlen spíš stéká do krku a tam způsobuje další komplikace, mluvíme o zadní rýmě. Mezi příznaky tak patří i chronický kašel, chrapot, pocit zahlenění na patře a v krku, trvalá bolest v krku, potřeba si odkašlat. Někdy se může dostavit pocit, že máte v krku cizí těleso. Budete mít patrně horší čich, může se objevit teplota, nemoc může putovat i směrem do oblasti středního ucha či sestupovat z hltanu na hrtan.

Léčba

Způsob léčby záleží na mnoha okolnostech a určitě není možné si pomoci jen doma bez podrobného odborného vyšetření. Jednak může být důvod produkce hlenu buď virový nebo bakteriální, případně ale také alergický. U alergie ale nejde jen o pyly. Může jít o vliv chemických látek, prachu, ale též mohou být na vině hormonální změny.

Jindy je vše způsobeno zánětem vedlejších nosních dutin. Ten může být bohužel často chronický a potýkat se s ním můžete proto opakovaně. Někdy jsou na vině polypy v nose nebo různé výrůstky na nosní sliznici. Někteří lidé mají problémy hlavně v chladných měsících.

Správná diagnostika zahrnuje i krevní vyšetření, rentgen vedlejších nosních dutin nebo CT. Běžné je, že budete odesláni ke specialistovi ORL. Podle nalezené příčiny pak dostanete určité kapky do nosu či spreje. U bakteriálních infekcí s obsahem antibiotik. Můžete také projít specializovaným vyšetřením na alergologii.

Jak si pomoci doma

I lékařská doporučení často zahrnují průplachy nosu slaným roztokem, případně používání nosních sprejů s mořskou vodou či Vincentkou. Výhodou je, že jsou tyto prostředky volně dostupné a nezpůsobují žádnou závislost nebo negativní vedlejší efekty. Tyto postupy se používají i po operativních zásazích v oblasti nosu. Bližší informace najdete v textu prof. MUDr. Ivo Šlapáka, který najdete zde. Protože je potřeba dostatečně naředit hlen, který nemůže z nosu přirozeně odtékat, jeví se jako prospěšné dbát na pitný režim a prohřívat se jednak pobytem u sálajících kamen nebo pomocí napařování či přímo inhalací vodní páry. Samozřejmostí by měl být dostatek vitaminů, používat hodně česneku, omezit mléčné výrobky, dávat si bylinné čaje s medem a citronem a občas si dopřát horkou koupel a silný masový vývar. Další zajímavé tipy na odhlenění najdete třeba v článku zde. Také lze doporučit pobyt u moře. Osoby, které problém obzvlášť trápí, by měly myslet na možnost zimní dovolené v jižních krajích.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Bydlení

Postavte si na zahradě venkovní pec na pizzu. Není to nijak složité a všem udělá velkou radost

Zavřít reklamu