Milujete jídlo z fast foodu? Pak byste měli vědět, jaké chemikálie dostáváte do těla z jejich obalů

 Zdraví 
31. března 2022 11:03 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Obaly fast foodových jídel jsou jedovaté Depositphotos
Fast foody jsou nezdravé a teď je navíc jasné, že jsou i jedovaté. Řeč tentokrát není o samotných hamburgerech a dalších fast foodových lahůdkách, ale o jejich obalech.

Fast foody totiž používají obaly, které obsahují perfluoralkylové a polyfluoralkylové látky neboli PFAS, které jsou jedovaté a způsobují řadu zdravotních problémů.

Co jsou PFAS

Jde o chemikálie vhodné pro výrobu obalů odolných vůči mastnotě, ale bylo prokázáno, že se vsakují do potravin, zejména do mastných a slaných potravin, jak varoval Consumer Reports. PFAS, známé také jako věčné chemikálie, přetrvávají v lidském těle. Chronická expozice je spojena s mnoha zdravotními problémy, včetně snížené plodnosti, hormonálních změn, zvýšeného cholesterolu, oslabené reakce imunitního systému, zvýšeného rizika některých druhů rakoviny, stejně jako s problematickým růstem a učením.

Osm fast foodových řetězců, z nichž řada funguje i u nás, má alespoň jeden typ obalu, který obsahuje PFAS. Odborníci je našli v mnoha typech obalů, od papírových sáčků na hranolky a obalů na hamburgery až po lisované vláknité salátové misky a papírové talíře na jedno použití. 

Je ještě nutné dodat, že PFAS nejsou žádná legrace. Jejich poločas rozpadu je asi 80 let, takže lidské tělo fakticky otravují po celý zbytek člověka.

Jak se vyhnout PFAS

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vilma Cibulková oslavila šedesáté narozeniny. Její život byl naplněn vzlety i pády na samé dno:...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Největší nukleární ponorky světa: Ruské Akuly a Boreje