Léčivé účinky obyčejných brambor

 Zdraví 
23. srpna 2017 13:50 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Brambora je zdrojem mnoha léčivých látek. Shutterstock
Brambory jsou nejen výživné a mají poměrně dobré složení z hlediska obsahu minerálů. Jsou také léčivé. Zejména zasyrova můžeme získat mnohé zdravotní účinky. Čtěte další informace.

Syrové neznamená zelené

Pokud se obáváte, že syrové brambory jsou jedovaté, obáváte se zbytečně. Syrové brambory jsou zcela v pořádku. Nesmí být ale zelené. Zelené brambory totiž obsahují alkaloid solanin, který je neurotoxický a je pro naše zdraví vysloveně nebezpečný. Vykrajovat bychom měli všechny zelené části i klíčky a očka. Vyhnout bychom se měli též přehnojeným bramborám plným dusíku. Poznají se tak, že mívají uvnitř dutinu, která vznikne roztržením hlízy při rychlém růstu.

Co používat

Pokud chcete použít brambory k léčení, můžete je buď najemno nastrouhat a využít tímto způsobem k obkladům i ke konzumaci. Na mnoho potíží stačí bramborová šťáva, kterou získáte vylisováním nebo v jakémkoli odšťavňovači. Některé recepty také počítají s naložením kousků brambor do vody přes noc.

Použití šťávy z brambor

Velmi významné je použití šťávy z brambor při žaludečních a střevních potížích. Šťáva totiž působí i proti žaludečním vředům a hojí také zánět střev. Pro tento účel popíjíme 3x denně 1dl šťávy. Brambory obsahují hodně draslíku. Při pravidelném popíjení šťávy dojde k mírnému poklesu krevního tlaku. Ti, kdo mají příliš nízký tlak, by si proto měli dát pozor. Nevhodná je šťáva z brambor pro ty, kdo mají draslíku nadbytek. Například pro lidi s nemocnými ledvinami. I tito lidé ale mohou používat bramborovou šťávu jako kloktadlo. Její protizánětlivé účinky působí v ústní dutině na afty či paradentózu. Z bramborové šťávy si můžete připravit také nápoj na podporu imunity. Přidáte ještě šťávu z červené řepy, trochu rakytníkové šťávy a trochu citronové šťávy.

Použití nastrouhaných brambor

Nastrouhané brambory se hodí jako obklad na různé ekzémy, akné a konečně také jako hydratující pleťová maska. Necháváme působit zhruba 25 minut. Brambora je účinná i při popáleninách. Pro léčebné účely bychom měli postup opakovat alespoň třikrát týdně.

Někteří doporučují i konzumaci syrových nastrouhaných brambor ráno na lačno při zánětech střev. V některých případech se tak uklidní i vleklé a obtížné záněty. Pacienti s Crohnovou chorobou by tedy měli zbystřit a buď šťávu nebo nastrouhaný brambor vyzkoušet.

Použití vařených brambor

V některých případech se doporučuje použít uvařenou a rozmačkanou bramboru. Například na ječné zrno by se měla přiložit brambora ve slupce zabalená do kapesníku. Její teplota by měla být co nejvyšší – co snesete. Nechat přiložené asi 15 minut. Bramborové obklady z vařených brambor se dají použít i pro různé hojivé masky. Pokud uvaříme dvě brambory ve slupce, přidáme lžíci kukuřičné mouky, dvě lžíce mléka a malou lžičku citronové šťávy, vše rozmačkáte, získáte dobrý prostředek na zjemnění popraskané kůže. Zabalte ruce či nohy do igelitu a nechte působit asi 20 minut. Pak důkladně omyjte a ošetřete krémem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...