Očkovat nebo neočkovat?

 Zdraví 
21. srpna 2017 09:03 / Bronislava Silná
  3
📷
1 fotografie v galerii
Očkování chrání před nemocí. Přesto ho někteří odmítají. Shutterstock
Spor o očkování je jedním z největších sporů, které mezi pacienty a lékaři probíhají. Mnozí mladší rodiče odmítají očkování pro své děti a narážejí na různé problémy u lékařů i ve společnosti. Máme některé informace, které vám pomohou se rozhodnout.

Situace

V současnosti se společnost dělí na zhruba tři silné skupiny. Jedna říká, že je nutné očkovat. Proti očkování nic nenamítá, nechává očkovat své děti i sebe a kroutí hlavou nad tím, jak někdo může uvažovat jinak. Druhá skupina radikálně odmítá očkování. V některých případech veškerá očkování, někdy určitá, ale vždy jde o některá z těch povinných. Třetí skupina má o očkování určité pochybnosti, ale není tak radikální, takže většinou na očkování dorazí.

Argumenty proti

Obvykle se uvádí argument, že pro tělo dítěte jsou některá očkování velmi riziková. Uvádějí se případy, kdy došlo k rozvoji onemocnění, například alergie nebo jiných i závažných obtíží, po proběhlém očkování. Také se argumentuje špatným vlivem očkování na imunitu dítěte, která pak špatně reaguje a dítě není schopné se bránit určitým nemocem nebo má do budoucna vyšší pravděpodobnost vzniku různých chorob, kterým by se hypoteticky vyhnulo.

Argumenty pro

Jde tady přece o ochranu zdraví před nemocemi, které neumíme obvykle jinak léčit, případně před nemocemi, které mají příliš vysokou úmrtnost. Pokud jsme se propracovali ze stavu, kdy byly děti ohroženy na životě, a jen málokteré se dožilo dospělosti do stavu, kdy je velmi nesamozřejmé, že by dítě zemřelo, vděčíme za to také očkování. Očkování napodobuje a je založeno na přirozené reakci imunitního systému. Po setkání s mikrobiálním nepřítelem se vytvářejí protilátky, které v těle přetrvávají buď celý život, nebo pár let.

Dalším důležitým argumentem pro očkování je skutečnost, že se vlivem oteplování a migrace zvyšuje riziko některých nemocí, na které jsme nebyli zvyklí nebo které už dávno u nás vymizely, ale nyní se opět vrací.

Hledání pravdy

Jednu věc třeba odpůrcům očkování uznat. Očkovat naráz několik onemocnění se poněkud příčí zdravému rozumu. Obvykle si s tím pacient poradí, ale je to pro imunitní systém přece jen velká zátěž. Pro mnohé rodiče je proto přijatelné, pokud jejich dítě může dostat jednotlivá očkování. Rozhodně by neměl vítězit ekonomický zájem pojišťoven, pro které je uhrazení jedné injekce levnější než uhrazení šesti po sobě jdoucích.

Společnost se nemusí děsit jednoho nenaočkovaného dítěte. Rozhodně není na místě zakázat mu školní výlet s ostatními dětmi, jak se také stalo. Dítě přece neohrožuje ty ostatní naočkované děti, ale maximálně samo sebe. Protože by měla být slušná proočkovanost, je určitě dobré doporučovat zdravotní výhody a vycházet vstříc požadavkům rodičů, kteří mají obavy a otázky. Mnozí jsou ochotni přistoupit na jednotlivá očkování nebo na odložení očkování do vyššího věku dítěte.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve