Kávovinové nápoje vás překvapí!

Pár dní po přechodu na zdravou kávu vám kofein přestane chybět.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
21. srpna 2017 05:40 / Shutterstock
  0   0
Máte rádi kávu, ale neprospívá vašemu trávení? Zkuste ji alespoň občas nahradit kávovinou – tedy nápojem z praženého obilí. Budete překvapeni skvělou chutí a příznivými účinky.

Zrnková káva nemusí všem zcela vyhovovat. Odborníci upozorňují, že přílišné popíjení kávy je navíc nezdravé. Určitě se vyplatí vyzkoušet praženou čekanku, ječmen, žito nebo i jiné alternativy. Prospějete svému organismu i rozpočtu. V obchodech najdete tradiční Meltu i Cikorku. Obilné kávy se dají koupit sypané, instantní nebo v nálevových sáčcích.

Je to zdravé, je to dobré, je to obilí!

Složení

Náhražky kávy se obvykle vyrábí z kořenů čekanky obecné, z praženého ječmene, pšenice, špaldy nebo žita. Kávovinové extrakty se liší obsahem výchozích surovin po jejich extrakci – u čekanky to je nejméně 60 procent. 

Čím nám prospívají

Náhražky kávy volí zejména kardiaci, lidé se žaludečními vředy, těhotné ženy, nebo ti, kteří chtějí předejít překyselení organismu. Kávovinové nápoje neobsahují kofein, ale naopak obsahují inulin. Inulin funguje v rostlině jako zásobní látka a v lidském těle pomáhá při léčbě žlučových a ledvinových kamenů, zánětů močových cest, nechutenství i zácpě.  V tlustém střevě vyživuje nám prospěšné mikroorganismy. 

Špaldová káva

Špaldová káva je kávovina vyrobená z pražené pšenice špaldy. Obsahuje velké množství bílkovin, vitamínů a minerálů (B1, B2, hořčík, vápník, fosfor, zinek a další). Díky vysokému obsahu vlákniny podporuje i trávení.

Caro

Cereální nápoj Caro obsahuje čekanku, ječmen a žito. Všechny přírodní ingredience se nejprve upraží a poté rozemelou. Část ječmene je před pražením upravena sladováním (zrna se nechají naklíčit). Caro obsahuje také polysacharid inulin, který působí sladce.

Cikorka

Cikorka se vyrábí pražením kořene čekanky. Cenný je zejména obsah inulinu, který podporuje trávení, pomáhá při zácpě, nechutenství, při léčbě zánětů močových cest a ledvinových a žlučových kamenů. Posiluje střeva a chrání je před záněty.

Ajurvédské kávy

Ájurvédskoou kávu obvykle doplňuje bylina brahmi nebo ašvagandha. Stimulují nejen trávicí trakt, ale jsou účinné i proti stresu a napětí. Přesto, že ani v těchto „kávách“ není kofein, působí na zvýšení výkonnosti a pomáhají udržovat bdělost. Příjemný je také jejich příznivý účinek na játra.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Dům a zahrada

Psí plemena, která nesnáší mráz ještě více než vy

Bydlení

Nejšpinavější místo ve vaší koupelně není toaleta. Budete se divit

Zavřít reklamu