Když nemůžete se psem na dovolenou

Zvířata obohacují naše životy, ale bohužel s námi nemohou být neustále.
 Ostatní 
19. srpna 2017 09:55 / Shutterstock
  0   0
Milujete ho, věnujete se mu celý rok, ale na dovolenou s vámi na řadu míst váš zvířecí přítel nemůže.

Nejčastějším případem rozhodování, zda mazlíčka na dovolenou vzít, či nikoliv, je rozhodně u psích majitelů. Pejskové jsou na své pány mnohdy výrazně fixovaní a odloučení jim může způsobit psychické trauma. Často je ale skutečně nemožné čtyřnohého přítele s sebou na cesty přibrat – ať už z důvodu vzdálenosti, či dalších komplikací, které mohou z důvodu cestování nastat.

Pokud s sebou na dovolenou pejska nemůžete vzít, je samozřejmě nejlepší, pokud máte příbuzné nebo přátele, kteří se vám o něj po dobu vaší nepřítomnosti postarají. Občas to ale nejde. Buď nejsou ochotní, nebo nemají se psy zkušenosti, nebo prostě mají svoje plány. O to více může být obtížné najít vstřícného opatrovníka, pokud má pes zdravotní nebo povahové problémy. V takovém případě je třeba začít se porozhlížet po jiných alternativách.

Některé soukromé útulky a depozita jsou ochotné se o své umístěné svěřence postarat, pokud mají kapacitu. Samozřejmě o to spíše, pokud je s nimi majitel pejska v kontaktu nebo jezdí vypomáhat. Není to samozřejmě jejich povinnost, vymáhat si tedy tuto službu by bylo krajně nevhodné. Tyto organizace většinou za hlídání nic nechtějí, mě by ale hanba fackovala, kdybych s sebou nepřivezla alespoň granule, čistící prostředky nebo další potřeby, kterých zrovna mají nedostatek nebo o kterých vím, že je využijí. Výhodou je, že vašeho pejska znají, vědí co od něj čekat, jak se asi v různých situacích zachová a pejsek nebude v úplně cizím prostředí a vy budete v klidu, protože víte, jak se tam ke zvířatům chovají. Já toto čas od času využiji a jsem za to neskonale vděčná. 

Další možností je psí hotel. Dnes už nějaký najdete skoro v každém kraji. Nejedná se ale zrovna o levnou legraci, ceny se odvíjí od služeb, které hotel nabízí. A mnohdy jsou všechna místa už měsíce dopředu rezervovaná, je tedy nutné začít vše řešit včas. Je také třeba dobře vybírat a vybraný hotel si pečlivě prověřit. 

Před umístěním pejska byste si měli vybraný hotel i prohlédnout, nechat si ukázat celý prostor. Všímat si zde čistoty, třeba aby se ve výbězích ani v kotcích nebo pokojíčcích neválely psí exkrementy nebo třeba špinavé misky. Od provozovatele si zjistěte denní režim a jestli jsou schopní nebo ochotní ho dostatečně přizpůsobit vašemu psovi. Důkladně popište povahu vašeho mazlíčka, jen tak zajistíte jeho spokojenost při pobytu. Vaše vyptávání a popisování by provozovatele rozhodně nemělo otravovat a sám by se měl zajímat, co váš pes potřebuje a jaký je. Zjistěte si také, jak mají zajištěnou veterinární službu v případě potřeby a zajistěte si, aby pes dostával krmivo, na které je zvyklý a v obvyklý čas.

Pokud se vám myšlenka umístění psa do hotelu nelíbí, můžete využít i službu takzvaného profi hlídače. To jsou lidé, kteří ubytují vašeho pejska u sebe doma a věnují se jen jemu, nebo třeba jen dalším dvěma. Většinou se jedná o studenty nebo milovníky psů, u kterých máte zajištěný vysoký komfort služeb, psovi věnují více času a dokážou lépe dodržet pesanův režim.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Bydlení

Letněné pokojovky nepřenášejte z venku hned do interiéru. Věnujte jim čas, aby se přizpůsobily

Zavřít reklamu