Navždy vlasy bez šampónu? Funguje to!

 Krása 
17. srpna 2017 05:39 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Přirozené vlasy jsou jiné - pevnější, bohatší a zdravější Shutterstock
Přibývá lidí, kteří si své vlasy umývají pouze teplou vodou. Kupodivu mají krásné, pevné, husté vlasy! Metoda „no poo“ ale není pro každého - začátek bývá náročný.

Krásné vlasy můžete mít i bez používání chemie. Přesvědčují se o tom tisíce lidí po celém světě. Anglický název bezšampónové metody "no poo" je zratkou výrazu no shampoo, tedy žádný šampon. Původně se k ní hlásili zejména lidé odmítající agresivní chemické a mycí látky. Nyní již má své příznivce i mezi profesionálními kadeřníky. Po několika měsících bez šampónu jsou vlasy osobitější, pevnější a mají skvělou texturu. Kupodivu nesmrdí, neelektrizují a působí hustěji. 

Jak funguje mytí bez chemie 

Princip no poo

Základem no poo metody je mytí vlasů bez klasických šampónů. Existují totiž šetrnější způsoby, kterými je možné si vlasy umývat. Kromě čistě přírodních, obvykle práškových, přípravků, to jsou především žitná mouka a marocký jíl. Pokročilejší vyznavači bezšampónové metody používají k mytí pouze čistou vodu. Takto se po několika týdnech obnoví samočistící schopnosti vlasů. 

Jak umývat vlasy

Žitná mouka se k mytí vlasů používala již před stovkami let a funguje i nyní. Má vyrovnané pH, nevysušuje pokožku a vyrovnává produkci mazu. Díky obsahu vitamínů A, E, K, B a minerálních látek, betakarotenu i omega 3 kyselin, zajišťuje zdravé, krásné vlasy. Použití je snadné: Přibližně 2 polévkové lžíce hladké žitné mouky (nesmí být celozrnná) smíchejte s vodou a aplikujte na mokrou pokožku hlavy. Nechejte chvilku působit, promasírujeme a důkladně opláchněte vlažnou vodou. Na závěr můžete použít octový oplach, tedy trochu octa s vodou. Jablečný ocet usnadňuje rozčesávání vlasů, vyrovnává přirozené pH vlasové pokožky a uvolňuje vlasové folikuly. Na závěr opět opláchněte vodou. Tímto způsobem umývejte vlasy asi dvakrát týdně.

Přidejte bylinky

Pro ještě krásnější vlasy si můžete připravit bylinný výluh. Ideální je máta, kopřivy, měsíček, růže, levandule nebo heřmánek. Pokud použijete rozmarýn a šalvěj, vlasy po nich trochu ztmavnou. Naopak heřmánek jemně vlasy zesvětlí. Natrhané bylinky zalijte vařící vodou, nechejte několik hodin pod poklicí, pak přeceďte a ohřejte na tělesnou teplotu. Poté použijte na vlasy. Při přirozené péči o vlasy můžete na závěr koupele přidat také vyživující olej na vlasy (arganový, jojobový, makadamový, kokosový). Na lupy pak platí tee tree olej s vodou, který necháte působit na pokožce hlavy asi 10 minut. 

Nevýhody a komplikace

První týdny bez šampónu nejsou snadné. Šamponem rozmazlené vlasy nemají samočistící schopnost a mohou vypadat hrozně. Vlasy se zpočátku mohou hodně mastit, zacuchávat, dredovatět a nevonět. Nepříjemné pocity mohou přetrvávat i dva měsíce. Po celou dobu je nutné umývat vlasy pouze vlažnou vodou, případně žitnou moukou, jablečným octem, marockým jílem či sodou. Je vhodné vlasy denně rozčesávat dřevěným hřebenem nebo kartáčem s přírodními štětinami. Pokud jsou velmi zacuchané, doporučuje se nechat na nich jablečný ocet přes noc, případně použít kokosový olej. Jestliže jsou vlasy velmi mastné a již to nemůžete vydržet, použijte marocký jíl, který je dokonale vyčistí a navíc vyhladí i pokožku celé hlavy, včetně obličeje. Nemalou komplikací může být nemožnost vlasy barvit. Vyznavači no poo metody používají na barvení vlasů pouze Hennu. Odbarvovače, žehličky i kulmy jsou tabu. Paradoxně je ale nebudete potřebovat - přirozené vlasy vypadají dobře a bez problémů drží tvar.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47