Vitamíny mohou našemu tělu škodit víc, než si myslíte. S čím bychom to neměli přehánět?

Mimořádným zdrojem přírodních antioxidantů jsou například borůvky, ale také zelený čaj a různé druhy ovoce.
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Zdraví 
21. srpna 2017 12:48 / Shutterstock
  82   25
Mnoho lidí přijímá vitamíny jako denní výživový doplněk s přesvědčením, že takový vitaminový koktejl prospívá jejich zdraví. Paradoxně však může většina vitaminů více ublížit než pomoci.

Dokonce i po desetiletích výzkumu vědci neprokázali, že konzumace vitamínů zlepšuje zdraví nebo imunitu.

Multivitaminy

V minulosti byly multivitaminové doplňky považovány za klíčové pro optimální zdraví. Zvláště v kombinaci s vitamínem C (na podporu imunity), vitamínem A (ochrana očí) a vitamínem B (jako zdroj energie). Nyní však odborníci doporučují, abyste to s multivitaminovými doplňky raději nepřeháněli, protože vyvážená strava obsahuje dostatek látek i vitamínů, které tělo potřebuje.

Antioxidanty

Díky dobrému marketingu se nadměrně konzumují i antioxidanty. Nicméně málokdo ví, že jejich pravidelná konzumace je spojena s vyšším výskytem některých typů nádorových onemocnění.  Vitamíny A, E a C jsou známými antioxidanty, o kterých se dlouho a pozitivně hovořilo v souvislosti s prevencí rakoviny. Nedávné studie tvrdí opak - nadměrná konzumace antioxidantů může mít škodlivý účinek.

Vitamín B3

Ani tento vitamín byste v chemické formě neměli příliš konzumovat. Raději si místo pilulek dopřejte tuňáka či lososa. Po mnoho let je vitamín B3 považován za ochranu zdravého srdce a prevenci Alzheimerovy choroby. Rozsáhlá studie z roku 2014 však potvrdila, že dlouhodobě působící zvýšené dávky vitamínu B3 vůbec nechrání před infarktem či mrtvicí a nesnižují hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Nadměrná konzumace vitaminu může navíc způsobit problémy s játry a zvýšit pravděpodobnost vnitřního krvácení.

Vitamin E

I tento vitamín se jistý čas spojoval s prevencí rakoviny, ale výzkum z roku 2011 ho postavil do jiného světla. Bylo zjištěno, že muži, kteří jej pravidelně užívali, byli náchylnější ke vzniku rakoviny prostaty. Pokud si myslíte, že vám v těle chybí vitamín E, jezte více zeleniny.

Z uvedeného je patrné, že mnozí lidé pod vlivem masívní každodenní reklamy jsou ochotni vyhazovat peníze za chemické produkty, které jim mnohdy spíše škodí. 

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Dům a zahrada

Máte-li doma alergika toužícího po zvířátku, pořiďte mu vodní želvu. Pohled na jejich život je...

Bydlení

Pokud máte možnost, pořiďte si domů infrasaunu. Její léčebné účinky mají opravdu velký vliv na naše...

Zavřít reklamu