S vypadáváním vlasů a plešatěním lze bojovat

 Zdraví 
10. února 2020 07:36 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Plešatění postihuje především muže Depositphotos
Vypadávání vlasů je obvykle považováno za problém, jež postihuje především stárnoucí muže. Má ale mnoho příčin a může potkat prakticky každého.

Alopecie je lékařský termín pro vypadávání vlasů a nedochází k tomu pouze na pokožce hlavy. Některé nemoci a léky ale mohou spouštět plešatění po celém těle, i když genetika představuje většinový předpoklad pro plešatění hlavy.

Právě na hlavě roste každý den asi 100 nových vlasů jako součást normálního cyklu jejich růstu, přesto ale mnohé muže zneklidňuje jejich hromadná ztráta. Jen Američané utratí ročně více než 3,5 miliardy dolarů za různé přípravky, aby svoje vlasy zachránili.

Příznaky a příčiny

Přibližně 90 % vlasů v každém okamžiku aktivně roste, přičemž dalších 10 % je ve spící fázi. Po dvou nebo třech měsících vypadají tyto spící vlasy a z jejich folikuly začnou růst nové vlasy, zatímco ostatní folikuly začínají zase spící fázi.

Přirozené padání vlasů se od jejich vypadávání liší. Lidem často více padají vlasy během stresových událostí, tedy se jedná o dočasnou záležitost. Kromě těch dědičných za opravdovým vypadáváním vlasů stojí některé faktory, jakými jsou hormonální nerovnováha, porucha štítné žlázy, některé pohlavní choroby nebo autoimunitní poruchy. Na vypadávání vlasů mají vliv také vedlejší účinky některých léků, třeba těch na vysoký tlak či dnu.

Vypadávání vlasů může podpořit také špatná životospráva či používání špatných, hodně chemických vlasových přípravků.

Léčba

Na trhu již existují některé krémy a speciální vodičky, které mohou do jisté míry obnovit růst vlasů, zejména u těch, kdo trpí dědičným vypadáváním vlasů. Aplikují se přímo na pokožku hlavy. Rovněž existuje přípravek na předpis ve formě pilulek, který je určen pouze pro muže. Trvá ale zhruba půl roku, než se zjistí, zda tyto léky fungují.

Dále také poměrně dobře funguje laserová léčba, která stimuluje vlasové folikuly a zlepšuje růst vlasů.

Přírodní a alternativní terapie

Lékaři jsou zatím k alternativním metodám léčby alopecie skeptičtí a vůbec ji nedoporučují. Léčitelé ale tvrdí, že alopecii zmírňují čínské byliny, akupunktura, zinek a vitaminové doplňky, pupalkový olej a aroma terapie.

Jaká je naděje?

Látka tofacitinib je schválená látka určená k léčbě dospělých s artritidou, ale rostoucí počet případů naznačuje, že může léčit také alopecia universalis, což je stav, kdy lidé ztratí všechny vlasy a chlupy na těle.

K objevu těchto účinků došlo poté, co lékaři předepsali 25letému muži s alopecia universalis daný lék, a po třech měsících léčby muži na hlavě vyrostly zcela nové vlasy, obočí, řasy a chlupy. Vědci proto nyní tuto látku testují, aby mohli uvést na trh lék, který by plešatění léčil. Už nyní ale výrobce upozorňuje, že lék má nežádoucí účinky a může způsobit závažné infekce žaludku a střev. Dále čtěte: Švédské kapky jsou na trávení, bolesti svalů i spánek. Vyrobit si je můžete i sami.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...