Kašlete na drahé krémy. Stejnou službu vám udělá obyčejné sádlo

 Krása 
06. února 2020 08:20 / Šárka Sokolská
  8
📷
4 fotografie v galerii
Sádlo je zdravé nejenom při přípravě pokrmů Depositphotos
Vrásky, povadlá a mdlá pleť, hydratace. To vše vám poskytne jeden jediný přípravek, od kterého byste to asi nečekali. Obyčejné vepřové sádlo.

Co je přírodní, bývá zpravidla pro nás nejlepší. Málokdo si dovede představit, co všechno obsahují drahé voňavé krémy, šampony a mýdla v krásných lahvičkách. Zkrátka jsou to mixy mnoha různých toxických látek. A přitom kvalitní přípravek nemusí nutně stát ani tisíce korun. Někdy stačí sáhnout do lednice a mít v ní produkt, který použijete nejen v kuchyni, ale i v lékařství nebo kosmetice. K němu patří bezesporu sádlo.

Sádlo v kuchyni

V kuchyni platí, že sádlo dodá jídlu chuť a vůni. Protože má vyšší tepelnou stabilitu, nevzniká při smažení na sádle tolik karcinogenních látek a škodlivých sloučenin, mnohem více se hodí na pečení a tepelnou úpravu než rostlinné oleje. Sádlo je tvořeno z 85 % lipidy, nasycenými a nenasycenými mastnými kyselinami a kyselinou olejovou. Několik studií zjistilo, že konzumace této mastné kyseliny může pomáhat jedincům, kteří trpí depresemi. 

Zázrak z vepřína

Podle klinických studií je vepřový tuk téměř shodný s lidským kožním tukem. Není proto divu, že se vepřová kůže často používá také v plastické chirurgii. Vepřové sádlo velice dobře vstřebává účinné rostlinné látky a snadno proniká do pokožky. Není parfemováno, a proto nedráždí ty, kteří mají citlivější pokožku. Pleť hydratuje a vyhlazuje vrásky. Dá se používat jako zábal na popraskaná chodidla a ruce. Výborně se hodí k léčbě popálenin, atopického ekzému, oparů, lupénky, suché kůže a různých jizev. Těhotné ženy by jej měly používat proti vznikům strií. Zábaly z vepřového sádla jsou dobré při léčbě nachlazení, průduškových onemocnění a kašle. Pro tyto účely vybírejte nejlépe domácí sádlo, případně si můžete vyškvařit vlastní.

Recept

Koupené sádlo umyjte a nakrájejte na kostičky cca 1 x 1 cm. Pak vložte do varného skla, přiklopte a vložte do mikrovlnky. Tu nastavte na nejvyšší možný výkon a škvařte 8 - 10 min. Po této době se vám vytvoří lehce zlatavé škvarky. Směs promíchejte a deje ještě škvařit na asi 5 minut. Hotové sádlo přeceďte, nalijte do připravených kalíšků a uskladněte v lednici.

Bylinkový krém

Sádlo je také skvělým základem při výrobě bylinkových krémů. Nejčastěji se do něj přidává heřmánek, konopí, levandule, měsíček lékařský, nebo také jitrocel, který je skvělý při kašli. Jak na výrobu jitrocelové masti jsme psali zde. Obecně však platí, že byste měli nechat bylinky v sádle vyluhovat minimálně tři dny a v případě produktů z konopí ještě hodinu duste pod pokličkou při teplotě 80 °C.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...