Nebojte se agresivity!

 Vztahy 
22. srpna 2017 05:24 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Vztek je ideální řádně rozdýchat v přírodě. Shutterstock
Máte občas chuť něco rozbít? Trápí vás vzteklí potomci? Nezoufejte a naučte se s agresivitou pracovat. Agrese je totiž normální reakce na neuspokojení potřeb a očekávání.

Agresivní jsme občas všichni, někdo méně, někdo více. Není přitom důležité, jakou konkrétní podobu mají následky agresivního chování. Může jít o způsobení fyzické bolesti, poškození majetku nebo ponižování, zesměšňování, urážení, zastrašování atd.). Podle odborníků může být agrese zaměřena proti druhým, proti sobě nebo jde o ničení majetku. Agrese může být plná emocí, kdy člověk jedná impulzivně a nepřemýšlí o důsledcích. Může jít ale také o zacílenou agresi. Jejím cílem je vlastní obohacení, tedy je mnohem více plánovaná a uvědomělá.

Neutíkejte před svými emocemi a stavy

Jak agresi zvládat

Naštvanému člověku se obvykle uleví, když si zlost vybije na druhých lidech nebo na boxovacím pytli. Někteří psychologové ale tvrdí, že tímto způsobem neuvolníte napětí, ale naopak zvýšíte aktivaci. Ideální je transformovat agresi do jiné podoby. Místo destruktivní být kreativní. Třeba se můžete pravidelně věnovat malování, psaní, sportu, zahradničení, venčení psa apod. 

Přijatelná agrese

Ve společnosti se projevy agrese odmítají a zavrhují. Jedinou povolenou výjimkou jsou sportovci, které za jejich spontánní rvavost naopak nekriticky uznáváme. Je proto dobré nechat muže chodit fandit na stadion, kde se pomocí fandění uvolní nahromaděné napětí. Podobně může působit také rockový koncert. Trochu složitější to mají ženy, u kterých se agrese téměř netoleruje. I ženy si ale musí najít způsob, jak svou agresi zvládat. Třeba navštěvováním tanečních kroužků, posilovny apod. Pro ženy je také dobré občas si doma zazpívat a zakřičet, protože hlasem se ženy umí výrazně uvolnit. 

Agrese u dětí

Děti spontánně křičí, pláčou, útočí. Agresivní chování dětí je většinou okamžité a přímočaré: naštvané dítě do něčeho praští, rozbije hračku apod. Takové chování je u dětí běžné a normální a neměli byste ho potlačovat. Zakázaný vztek v dítěti zůstává a může se časem nečekaně intenzivně projevit. Nebo se přetaví v agresivní chování, jež je méně zřetelné, ale chronické. Je třeba děti naučit s agresí pracovat. Je dobré jim vysvětlit, že agrese je normální, ale nesmí nikomu ubližovat. Klidně nechte dítě občas řádně vyvztekat. Nebo ho vezměte na trampolínu a vybijte si nahromaděné napětí společně.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve