Zánět spojivek u dětí

 Děti 
23. srpna 2017 11:22 / Marie Popelková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Prázdniny jsou tu a ačkoli se zánět spojivek nejčastěji přenáší v kolektivu dětí, může vás či vaše děti potkat i při prázdninových dobrodružstvích.  Shutterstock
Oči nám umožňují vnímat přes 80 % informací z okolního světa. Jsou jedinečným a velmi citlivým orgánem, proto je třeba věnovat jim zvýšenou pozornost. Případné nemoci a vady nepodceňujte.

Zánět spojivek bývá u dětí spíše sezónní záležitostí. Objevuje se z jara nebo v létě, kdy děti pobývají hodně venku. V létě si děti toto onemocnění často přinesou hlavně z veřejných bazénů, ale i přírodních koupališť. Rizikový bývá také nástup dítěte do školky či jiných kolektivů. Zánět spojivek je relativně častý a dobře léčitelný problém, kterého se můžeme správnou léčbou zbavit bez následků a komplikací.

Co způsobuje zánět spojivek?

Nejčastěji zánět spojivek (až 95%) způsobují bakterie (např. i pneumokoky), viry, paraziti, plísně a nemoc má tak infekční původ. K nakažení stačí velmi málo a to například styk s předmětem osobní hygieny, který je potřísněn očním sekretem a nebo slinou již nakažené osoby. Záněty tohoto typu ale mohou vznikat i jako následek onemocnění horních cest dýchacích a to zejména u mladých lidí.

Jsou-li spojivky už na první pohled krvavé, existuje zde spojitost v přenosu infekce s původcem kapavky, streptokoka, meningitidy a nebo stafylokoka.
Zánět může být ale způsoben i pravidelným a trvalým drážděním očí, jejich přetíráním v důsledku alergií a nebo suchým zánětem = neinfekční původ. Za suché záněty se považuje stav, kdy je v očích nedostatek slz a nebo mají slzy nepřirozené složení. Oči díky nim nejsou zvlhčovány tak, jak by v normálu měly být a dochází k suchému zánětu. Obzvláště ohroženou skupinkou jsou u těchto typů zánětů ženy v menopauze a lidé, kteří trpí nedostatečnou tvorbou slz a slin, tzv. Sjogrenův syndrom.

Zánět vzniká i jako následek, či projev některých jiných onemocnění v těle jedince. 

Příznaky zánětu spojivek

• pálení, řezání, svědění, štípání a pocit cizího tělesa v oku
• pocit písku v očích
• zarudlá a prosáklá rohovka
• hustý hlenohnisavý a neho hnisavý výtok z očí
• v případě alergického zánětu čirý výtok z očí
• zalepené oči po spánku
• otok víček
• bolest při pohledu do světla a nebo samotná bolest v oku

Léčba zánětu spojivek

Zánět spojivek je léčitelný podle toho, v jakém stádiu a jak akutní stav nemoci je. V případě hyperakutního zánětu spojivek způsobeného bakteriemi je léčba možná pouze antibiotiky v dávkách, které stanoví lékař. Vždy je třeba pamatovat na to, že silnější výtok z očí potřebuje odbornou konzultaci a pomoc lékaře. V případě novorozenců musí být lékařská pomoc vyhledána okamžitě.

Obvyklá léčba probíhá buď borovou vodou nebo Ophtalmoseptonexem, v případě alergických zánětů spojivek je onemocnění léčeno antialergickými léky a nevyhnutná je konzultace s alergologem. Borovou vodou stačí oči propláchnout, vyčistit od sekretu a popřípadě k tomu postačí i převařená pitná voda. Je vhodné na každé oko použít nový, čistý tampón. Infikovaná osoba by se neměla dotýkat svých očí a poté věcí, které přijdou do styku i s ostatními členy domácnosti. Je tedy na místě dodržovat přísnou hygienu. Zánět spojivek je totiž infekční onemocnění přenosné vzduchem
Obecným doporučením v léčbě zánětu spojivek je klidový režim pro takto postižené oči, tj. vyhýbání se televizi, počítači, očním čočkám a nepřetírání si očí, aby se infekce nešířila dále.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí