Pijte jednu až tři kávy denně, říká nová studie. Zapomeňte ale na French press nebo tureckou kávu

 Zdraví 
02. června 2022 13:42 / Mirka Malá
  22
📷
2 fotografie v galerii
Správná káva ve správném množství je skutečně zdravá Depositphotos
Káva je pro své různorodé účinky zkoumána už mnoho desítek let. A jedno platí dlouhodobě. Pokud denně pijete adekvátní množství kávy, má to jen samé výhody. Teď ale ještě vědci zjistili, které druhy kávy dokonce snižují riziko předčasného úmrtí.

V první řadě je třeba říct, že obecně pití kávy snižuje riziko předčasného úmrtí. Takže jinými slovy, kdo kávu vůbec nepije, je v tomto smyslu v jisté nevýhodě. A co dalšího rozsáhlá studie zjistila?

Pijte jeden až tři hrnky kafe denně

To je to správné množství, abyste snížili na minimum různá zdravotní rizika, včetně předčasného úmrtí. Zajímavé na výsledcích studie je i fakt, že pokud si kávu ještě osladíte, máte o třicet procent nižší riziko úmrtí oproti lidem, kteří kávu nepijí vůbec.

Velmi podobné výsledky má i pití neslazené kávy, kde se výsledky nižšího rizika úmrtí pohybují mezi šestnácti až devětadvaceti procenty. Nicméně není cukr jako cukr. Pokud sladíte příliš, všechny výhody pití kávy se ve své podstatě anulují. Ale kolik cukru je tedy akorát?

Jedna čajová lžička je podle této studie už moc. Takže se vyhněte těm všem speciálním kávám, které nabízí dnešní cafeterie a které jsou plné cukru. Ten vás totiž rázem připraví o všechny zdravotní výhody pití kávy. Jak už prokázaly jiné studie, káva jasně podporuje zdraví srdce i jater. Jisté látky obsažené v kávě mají také antioxidační schopnosti a káva pomáhá i zpomalit stárnutí.

A jakou kávu je tedy dobré pít? Studie zjistila, že opravdu záleží na tom, jak svoji kávu připravíte. Nejhorší výsledky ve studii měly turecká káva,  jejíž příprava prakticky spočívá pouze v tom, že se mletá káva zalije horkou vodou. Podobně špatně dopadla i úprava kávy známá jako French press. Takto upravené nápoje dokonce zhoršují kardiovaskulární zdraví.

Naopak nejzdravější přípravou kávy je oblíbená mocha, tedy vlastně espresso s našlehaným mlékem a trochou čokolády nebo kakaa. A pak samozřejmě klasické espresso. Ty mají nejvíce žádaných látek, které podporují zdraví. Kupodivu úplně špatně nedopadly ani instantní kávy, i když v nich se těchto prospěšných látek našlo pomálu.

Autorský článek, další zdroj: CNN, acpjournals.org

 

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petra Černocká promluvila o plastikách a přiznala, čím by se živila, kdyby nemohla zpívat

Styl

Sedm let po světě. Tenhle mladík obešel svět pěšky, jen se svou fenkou

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu