Recept na domácí tymiánový sirup, který podpoří tělo v boji proti kašli i proti streptokokové infekci

 Zdraví 
25. října 2023 14:54 / Ema Maxová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Děti tymiánový sirup minují, má totiž příjemnou chuť Depositphotos
Podzim je tady a s ním přichází nejen barevné listí a teplejší svetry, ale také sezónní nemoci, jako jsou virózy a streptokokové infekce. Jak můžeme tedy podpořit naše tělo v boji proti těmto nepříjemnostem? Jedním z účinných pomocníků může být tymián, aromatická bylina známá svými léčebnými vlastnostmi.

Streptokokové infekce a virózy na nás během podzimu číhají na každém kroku. Počasí se neustále mění a oslabený imunitní systém je náchylnější k onemocnění. Naštěstí existuje mnoho přírodních cest, jak posílit obranyschopnost organismu. Jedním z těchto přírodních spojenců je tymián.

Tymián je bylina s mnoha výhodami pro zdraví

Tymián je aromatická bylina, která není pouze výtečnou přísadou do kuchyně, ale také obsahuje látky, které mají antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Tato bylina byla tradičně používána k léčbě různých respiračních potíží a infekcí.

Jedním z kreativních způsobů, jak využít tymián a jeho léčivé vlastnosti, je příprava tymiánového sirupu, který se často používá k léčbě nachlazení, kašle a bolestí v krku. Tymián obsahuje silice, které mají antiseptické a protizánětlivé účinky. Některé studie také naznačují, že tymián může pomoci při snižování úzkosti a stresu a může mít pozitivní vliv na trávicí problémy.

Jedna studie publikovaná v roce 2013 v časopisu Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine zkoumala účinky tymiánového sirupu na děti s kašlem a nachlazením. Výsledky ukázaly, že sirup pomáhal snižovat závažnost kašle a zlepšovat kvalitu spánku u dětí.

Další studie publikovaná v roce 2018 v časopisu Frontiers in Microbiology zkoumala účinky tymiánových silic na baktérie, které způsobují infekce dýchacích cest. Výsledky ukázaly, že tymiánové silice mohou být účinné při léčbě některých typů bakterií, například bakterie Streptokoka.

 Zde je jednoduchý recept, který můžete vyzkoušet doma:

Suroviny:

  • 1 šálek sušeného tymiánu
  • 1 šálek cukru
  • 2 šálky vody

Postup:

V hrnci smíchejte cukr a vodu a přiveďte k varu.
Přidejte sušený tymián a snižte teplotu na střední až nízkou.
Vařte asi 10 minut, občas zamíchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí a směs se neztuhne.
Nechte směs vychladnout a pak ji sceďte přes jemné síto nebo gázu, aby se odstranily zbytky tymiánu.
Sirup nalijte do uzavíratelné lahve a skladujte v lednici.

Závěrem

Celkově lze tedy říci, že tymiánový sirup je přírodní a účinný způsob, jak se vypořádat s nachlazením a kašlem, a může mít také další zdravotní přínosy. Před použitím tymiánu nebo tymiánového sirupu se však vždy poraďte se svým lékařem, zejména pokud užíváte nějaké léky nebo máte nějaké zdravotní potíže.
 
V případě užívání tymiánového sirupu je důležité dodržovat doporučené dávkování a nepřekračovat maximální množství. Sirup může být také kontraindikován pro některé osoby, jako jsou těhotné ženy, kojící matky nebo lidé s některými chronickými onemocněními.

Závěrem lze říci, že tymiánový sirup je skvělou alternativou k běžným lékům proti kašli a nachlazení. Při použití správně může mít pozitivní vliv na zdraví a pohodu a může pomoci zmírnit některé příznaky respiračních onemocnění. Pokud se rozhodnete tymiánový sirup vyzkoušet, je důležité se řídit doporučeným dávkováním a konzultovat s lékařem, zvláště pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky. Skvělý je také tymiánový čaj, který si můžete připravit s čerstvého tymiánu.

Autorský článek, další zdroje viz. studie v textu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí