I ledová káva má pozitivní vliv na lidské zdraví

 Zdraví 
30. července 2017 11:40 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
O tom, že pití kávy má pozitivní vliv na zdraví, se všeobecně ví. Vědci nyní zjišťovali, zda to samé platí i u ledové kávy. Shutterstock
Během léta si lidé často dopřávají ochlazení v podobě ledové kávy. Odborníci se na popud serveru Health.com zabývali tím, zda chladná teplota neničí pozitivní vlastnosti kávy. A pro kafaře máme dobrou zprávu. V jednom ohledu je ledová káva dokonce i zdravější!

Podle vědců obsahuje studená káva stejné zdraví prospěšné látky, jako její horká verze. Přidání ledu do kávy s největší pravděpodobností nijak nezmění bioaktivní složky, které se horké kávě postaraly o její zdravou reputaci, říká například Frank Hu, profesor epidemiologie a zdravé výživy na Harvardově škole veřejného zdraví T. H. Chana.

"S pitím kávy je spojena široká škála zdravotních výhod," upozorňuje doktor Hu, který se dlouhodobě věnuje právě studiu kávy. "Mnoho zásadních studií ukázalo, že pravidelné pití kávy je spojeno se sníženým rizikem rozvoje cukrovky druhého typu, srdečních chorob, neurodegenerativních onemocnění a předčasného úmrtí. Je také spojováno se zlepšením poznávacích funkcí a snížením rizika deprese," dodává.

Přesný mechanismus, jak tyto zázraky káva dokáže, není znám. Vědci ale předpokládají, že souvisí s vysokým množstvím antioxidantů, polyfenolů a minerálů v kávě.

Ale zatímco má káva stejný nutriční profil bez ohledu na to, jakou má teplotu, jeden specifický typ studeného kávového nápoje má zdravotní výhodu před horkou kávou jednoduše přelitou přes ledové kostky, anebo uloženou k vychladnutí do lednice. Jde o studený nápoj, který vzniká louhováním mleté kávy ve studené vodě, což obvykle trvá celý den. Vzniklá tekutina je méně kyselá než běžná káva, a tudíž méně zatěžuje zažívací systém. Zvláště u lidí trpících pálením žáhy či citlivým žaludkem, uvádí profesorka Bostonské univerzity Joan Salge Blakeová, autorka knihy Nutrition & You.

Díky snížené kyselosti připadá tento studený nápoj mnoha lidem chutnější a necítí potřebu maskovat hořkost kávy smetanou nebo mlékem a cukrem, čímž ho změní na kalorickou bombu.

Nápoj z kávy louhované za studena má ovšem vyšší koncentraci kofeinu než běžná káva - ať už ta horká, nebo ledová. Pokud jste citlivější na kofein, můžete být po kávě louhované za studena více neklidní, anebo mít potíže se spánkem, pokud si ji dopřejete v pozdější denní dobu, dodává profesor Hu.

Ale pokud ho dokážete zvládnout, pak vyšší obsah kofeinu není nezbytně špatný, a vlastně některé zdravotní účinky jsou spojeny přímo s kofeinem a nikoli s antioxidanty a dalšími látkami obsaženými v kávě, uvedl Hu. Jde například o pozitivní efekt na kognitivní funkce a snížené riziko neurodegenerativních chorob, jako je Parkinsonova choroba.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Jak poznáte, že vaše krémy nejsou pro vaši pleť to pravé

Dům a zahrada

Nezbavujte se popela z kamen. Rostliny po něm porostou jako divé

Zavřít reklamu