Mýty o zubní hygieně aneb jak správně pečovat o své zuby

 Zdraví 
15. srpna 2017 08:04 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Správné čištění zubů tvoří základ zubní hygieny Shutterstock
Je kazivost zubů vrozená a nedá se s ní nic dělat? Jak se na vašich zubech podepisuje cukr? Jak důležité je správné čištění? Máme zajímavé informace.

Přehled základních mýtů

Mnoho lidí je skutečně přesvědčeno o tom, že kazivost zubů je dědičná. Může se to sice stát, ale jen ve velmi malém procentu případů. Většinou jde o to, že se v rámci rodiny zdědí špatný způsob stravování a zejména špatný způsob čištění zubů.

Další mylnou, ale rozšířenou představou je, že záleží na použité zubní pastě. Není tomu tak. Pasta může být důležitým dodavatelem fluoru. Jinak jde spíš o to, jak nám osobně je či není příjemná. Zda má tu správnou chuť a vůni. Z hlediska čištění zubů je zcela nepodstatná. Jde jen o to, jakým kartáčkem a jak si zuby čistíme.

S tím souvisí i další mýtus, který tvrdí, že všechny nečistoty a nedostatky v čištění překonáme pomocí ústní vody. Je sice pravda, že ústní voda pomůže bojovat se škodlivými bakteriemi, ale skrz silnou vrstvu plaku se samozřejmě nedostane, takže vzniku kazu bez pořádného vyčištění zubů nedosáhne.

A konečně dalším mýtem je, že používání jiných pomůcek než obyčejného kartáčku je zbytečné a nesmyslně drahé.

Jak se starat o zuby

Základem je kvalitní kartáček s velkým množstvím jemných štětin, které se při čištění postarají o dokonalý úklid vašich zubů. Doporučují se spíš měkké kartáčky. Renomovaní výrobci i pod označením medium prodávají kartáčky, které by jiní výrobci označili jako super soft. Na kartáček při čištění nadměrně netlačíme. Jde o to, aby štětiny přiléhaly na zuby svým zakončením. Volíme krouživé pohyby, které kombinujeme s pohyby do stran a klidně i s pohybem od dásně ven. Čištění by mělo trvat několik minut. Pokud máme možnost, měli bychom si čistit zuby po každém jídle. Nikoli okamžitě po něm, ale až se neutralizuje působení různých látek z pokrmu. Mohli bychom si totiž poškodit sklovinu. Optimální by bylo vyčistit si zuby asi půl hodiny po jídle. Nemáte-li možnost, doporučujeme vypláchnout si ústa vodou.

Důkladnému vyčištění by měla předcházet péče o mezizubní prostory, kde vzniká nejvíce zubních kazů právě proto, že jde o hůře dosažitelné místo pro zubní kartáček. Je vhodné si pořídit několik velikostí mezizubního kartáčku, abyste mohli pravidelně několika tahy vyčistit prostor mezi zuby. Vhodná je také dentální niť, kterou vyčistíte i místa, kam ani mezizubní kartáček nepronikne. Pak aplikujete základní postup, jak byl popsán výše o čištění kartáčkem.

Teprve na závěr tohoto postupu můžete aplikovat ústní vodu, která vám vyhovuje.

Zvažujete rovnátka? Vyzkoušejte neviditelná rovnátka od Světa rovnátek.

Zuby a strava

Je známým faktem, že velký obsah cukru v jídle přímo ovlivňuje stav vašich zubů. Cukr je totiž živnou půdou pro různé bakterie, které stojí za rozvojem zubního kazu. Navíc některé cukrovinky mají tendenci ulpět na zubech, čímž se situace dále zhoršuje. Protože je cukr nezdravý i z jiných důvodů, jedním z nejlepších způsobů jak pomoci svému zdraví i zdraví svých zubů je přestat sladké konzumovat. Zuby mohou citlivě reagovat i na přirozené sladkosti, které jíme v podobě ovoce. Tam platí možnost vyčištění zubů půl hodiny po jídle nebo vypláchnutí úst vodou.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod