Udělejte si bezový sirup! Je zázračný!

 Zdraví 
08. srpna 2017 05:51 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Využití černého bezu je široké. Shutterstock
Bez černý (sambucus nigra) považuje hodně lidí za nežádoucí plevel. Bez je přitom velmi zdravý a pomáhá léčit mnoho nemocí. Vyzkoušejte si udělat bezový sirup z plodů.

Bez obsahuje mnoho prospěšných látek, včetně glykosidů, cholinu a vitaminu C. Sirup z černého bezu stimuluje imunitní systém, zvyšuje úroveň antioxidantů v těle a působí protizánětlivě. Snižuje cholesterol a zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekcích. Používá se pro prevenci a léčbu nachlazení, při onemocnění dýchacích cest a při nosních infekcích a angínách. Za jeho fantastickými účinky stojí unikátní proteiny, které pomáhají regulovat reakce imunitního systému a tak více bránit tělo proti onemocnění. Anthocyaniny obsažené v černém bezu, stejně tak jako v borůvkách, mají totiž více antioxidační kapacity než samotný vitamín E nebo vitamín C.

Recepty na bezové dobroty

Plody je třeba rychle zpracovat

Plody zrají od druhé poloviny srpna. Můžete je zavařit jako kompot, udělat z nich marmeládu nebo je usušit. Plody by se měly zpracovat co nejdříve po natrhání. Trsy s plody stříhejte nůžkami. Doma bobule omyjte a vidličkou otrhejte ze stopek.

Bezinkový likér

Vyrobíte ho ze 2 litrů opraných a okapaných bobulek černého bezu, které povaříte 20 minut v litru vody, přecedíte a přidáte 1 kg cukru. Opět povaříte 20 minut, přidáte balíček vanilkového cukru a lžíci mleté kávy, vaříte ještě asi 5 minut a necháte vystydnout. Následně do směsi přilijte 0,5 l rumu nebo vodky a nalijte do láhví, které uchovejte v temnu a chladu. Užívejte jednu půl deci denně. 

Sirup

Nasbírejte kilo dobře zralých plodů, které otrhejte bez stopek. Bobule dejte do kastrolu a přilijte studenou vodu, aby byly ponořené. Přiveďte k varu a nechte pomalu dusit minimálně 20 minut. Přeceďte přes sítko, šťávu nalijte do kastrolu a přidejte 700 g hnědého cukru, lžičku mleté skořice a šťávu ze 3 citrónů. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Nechte mírně zchladit a plňte do lahví. Uchovávejte v ledničce.

Sušené plody

Bezové plody můžete v celých chomáčcích zavěsit do stínu a nechat zaschnout. Poté bobule otrhejte a v otevřené troubě při mírném teple asi 50 °C usušte. Dobře usušené uložte do plátěného pytlíku nebo papírového sáčku. Sušený bez se používá pro přípravu čaje.

Džem

Kuličky bezu rozvařte a po vychladnutí propasírujte. Na litr šťávy použijte asi 400 g krystalového cukru. Směs vařte až se množství šťávy zmenší o polovinu. Na závěr přidejte trochu kyseliny citronové a Petosy. Horký džem nalijte do sklenic, uzavřete a uložte. 

Šťáva z bobulí

Dobře vyzrálé bezinky rozvařte a prolisujte. Nepřidávejte žádnou vodu a prolisovanou hmotu pověřte. Na litr šťávy přidejte 300 g cukru a jednu kávovou lžičku kyseliny citronové. Plňte do lahví a sterilujte při teplotě 80 °C přibližně 20 minut.

Bezinková mňamka

Tři litry černých bezinek bez stonků nasypte do pětilitrové láhve, zalijte dvěma litry studené vody a nechejte 24 hodin stát. Pak je nechejte prokapat přes čistou utěrku. Na každý litr šťávy přidejte 1,5 kg cukru a kyselinu citronovou. Dobře promíchejte, aby se cukr rozpustil. Pokud chcete šťávu uchovávat déle, povařte ji s cukrem, naplňte do patentních sklenic a sterilujte 20 minut při 80 °C.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech