Bolest prsou trápí mnoho žen. Jaké mohou být příčiny?

 Zdraví 
02. srpna 2017 19:47 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Bolest prsou většinou potká každou ženu, neznamená to však automaticky, že má žena rakovinu prsu. Shutterstock
Bolest prsou je jedním z nejčastějších problémů u žen. 

Citlivá a bolestivá prsa na dotek určitě nejsou nic příjemného, ale naštěstí obvykle není důvod se tím příliš znepokojovat. Často jsou na vině hormony, špatná podprsenka, ale třeba také káva.

Nejčastějšími druhy bolesti prsu jsou:

  • bolest spojená s menstruačním cyklem
  • bolest, kdy není ovlivněna menstruačním cyklem
  • bolest pocházející z hrudi, při níž se žena mylně domnívá, že se jedná o bolest prsou

Nejvíc prsa bolí týden před menstruací

Týden před menstruací bývá nejhorší, pak se dostavuje úleva. Obvykle se tato bolest projevuje v obou prsech a často "klame tělem" - vystřeluje totiž do podpaží, do ramene nebo do paže. Trpí jimi většinou mladší ženy a zkušení lékaři nás utěšují, že často vymizí samovolně. Na to si ale počkáme - obvykle to bývá až s menopauzou.

Do té doby je problém běžet za autobusem, cvičit, tančit a vůbec se nějak hýbat. Bohužel včetně sexu. Bolest prsou neboli mastalgie dokáže potrápit a často tak pořádně otrávit celý život. 

Kromě tzv. cyklických bolestí mohou prsa bolet bez ohledu na kalendář. Pak se jedná o náhodné čili necyklické bolesti prsu. Trápí nejčastěji ženy mezi 30 a 50 lety. V těchto případech se bolest může soustředit jen na jeden prs, dokonce jen na jeho jednu určitou část. Tato bolest bývá ostrá a pálivá. 

Máte špatnou podprsenku

Špatné spodní prádlo může mít neblahý vliv na vaše ňadra. Pokud je podprsenka příliš těsná, nebo košíčky příliš malé a kostice pak tlačí na prso, může to vést až k jeho silné bolesti. Stejně tak může problém nastat pokud spodní prádlo není přílišnou oporou vašim ňadrům. Celodenní "pohupování" namáhá a uvolňuje svaly, které pak začnou bolet. 

Pijete moc kávy

I když káva nebo čaj nemohou přímo způsobit bolest prsou, některé studieukazují, že vynechání kofeinu může pomoci zmírnit pocit nepohodlí, a to zvláště u žen s fibrocystickou prsní tkání.

Těhotenství

Bolí vás posledních pár týdnů prsa? A rozhodně to není z ničeho z předešlých variant? No, možná je na čase udělat si těhotenský test. Bolest a pnutí v ňadrech je totiž jednou ze známek těhotenství. Vlivem hormonů se prsa zvětšují a postupně naplňují mlékem. Pokud jste skutečně těhotná, nemusíte mít strach, že vás tyto nepříjemné pocity budou doprovázet už napořád. Po porodu a při pravidelném kojení bolest postupně odezní.

Mastitida

Mastitida, neboli zánět prsu, vzniká nejčastěji u kojících žen. Přes mléčné žlázy se do prsní tkáně dostanou bakterie, které způsobí zánět. V tomto případě je však na první pohled vidět, že něco není v pořádku. Prs je zarudlý a může být i zvětšený. Kojení by to překážet nemělo, avšak žena musí navštívit gynekologa. 
Vážnější problém může být mastitida u žen, které nekojí. Může jít totiž o zánětlivou rakovinu prsu. Proto co nejdříve vyhledejte lékaře a nechte se dostatečně vyšetřit.

Bolest prsou pocházející z hrudi

V této kategorii není skutečná forma bolesti prsou, jedná se vlastně o typ bolesti na hrudi, přičemž žena cítí, jako kdyby bolest pocházela z prsou. Tento typ artritidy vzniká ve středu hrudníku, a nazývá se kostochondritida. Nastane, pokud se žebra a hrudní kost propojí. Špatné držení těla a proces stárnutí mohou přispět ke zvýšenému namáhání těchto spojů, což vede k bolesti.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Tech

Je krásnější než raketoplán. Radian One je nové vesmírné plavidlo budoucnosti

Zavřít reklamu