Rakovina kůže je stále větší hrozbou! Proč vzniká a jak se před ní chránit?

 Zdraví 
01. srpna 2017 11:06 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nepřehánějte to s pobytem na pláži. Příliš sluníčka škodí. Shutterstock
Rakovina kůže je v posledních letech stále větší hrozbou. Máme některé rady a doporučení, jak se této nemoci vyhnout.

Jak vzniká

Rakovina kůže vzniká samozřejmě z různých důvodů. Jedním je poškození kůže nadměrným sluněním. Jiné důvody jsou také v oslabené imunitě a nedostatečné schopnosti těla vypořádat se s nově vzniklými rakovinnými buňkami. U někoho může hrát roli rodinná predispozice. Světlejší typy jsou vzhledem k této nemoci citlivější.

Opalování s rozumem

Strach před rakovinou samozřejmě nesmí znamenat, abychom podléhali panice a vyhýbali se pobytu venku. Takové extrémně zhýčkané a zcela světlé kůži pak stačí málo, spálí se a problém může být na světě. Na druhou stranu – jestliže jedete k moři, určitě stojí za to si přibalit kvalitní opalovací krém a vzít na vědomí, že opálení do hněda není in. Pobyt na sluníčku si rozumně dávkujte. Kombinujte slunění s návštěvami památek. Relaxace při chutném jídle také není k zahození.

Nenavštěvujte solária

Majitelé solárií se budou sice zlobit, ale důrazně doporučujeme jejich služeb nevyužívat. Pokud není nějaký lékařský důvod proč solárium navštívit, pro opálení ho nenavštěvujte. Řada studií ostatně prokázala, že kůže příliš vystavená UV záření rychleji stárne a může na ní vzniknout rakovinné bujení.

Vhodné oblečení

Pro běžný pohyb venku v průběhu léta volte lehké chladivé oblečení, které kryje tělo a brání slunečním paprskům útočit. Výborným materiálem je len, ale i mnoho dalších. Pokud jste ctitelé klobouků, máte velkou výhodu. Oči si chraňte slunečními brýlemi s kvalitními UV filtry.

Antioxidanty

I pro ochranu kůže před rakovinou platí totéž, co pro ochranu jiných částí těla. Je třeba mít v pořádku imunitní systém a to předpokládá stabilní příjem hodnotné stravy plné vitamínů, případně doplňování vitamínů a potřebných antioxidantů. Vitamín C, vitamíny řady B a provitamín A, ale také vitamín E.

Při podezření navštivte lékaře

Pokud máte podezření, že nějaké vaše znaménko změnilo výrazně tvar a pokračuje v růstu, okamžitě vyhledejte odborného lékaře, který vše posoudí a případně zahájí potřebnou léčbu. Pamatujte, že prevence je lepší než řešení následků.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Igor Chmela promluvil o tajemství slavné Partičky, Alzheimerově chorobě i práci pečovatele

Styl

Přesolené jídlo nemusí letět hned do koše. Chuť můžete spravit dalšími přísadami

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu