Úžeh není totéž co úpal. Oba má ale na svědomí vedro
Jak úžeh tak úpal je často spojován s parními letními dny, a to i přesto, že úpal s nimi vůbec nemusí souviset. Úžeh je opravdu způsoben přímými slunečními paprsky, které příliš zahřejí pokožku hlavy, ale úpal si můžete uhnat i bez sluníčka, a to kdekoliv, kde je velké horko, dusno a vlhko.
Úpal si uženete i bez slunce
V případě úpalu se vaše tělo brání nadměrnému teplu, kterému jej vystavujete. Mnohem ohroženější jsou malé děti a senioři, kteří nemají dostatečně funkční termoregulaci, jejíž špatná funkce je zodpovědná za následný kolaps.
Úpal můžete dostat kdekoliv, kde je teplota prostředí vyšší než 35°C, nebo na místě s příliš vysokou vlhkostí či ve vydýchaných prostorách. Stejně tak může být za úpal zodpovědná nadměrná tvorba tepla přímo v organismu, která bývá zapříčiněna poruchami štítné žlázy, nedostatkem tekutin a solí.
Jak pomoci při úpalu
Nejprve je potřeba postiženého člověka hlavně zchladit. Přesuňte ho na místo, kam nedopadají sluneční paprsky a kde není takové horko – pomoci vám může i klimatizovaná místnost nebo větrák. Postiženou osobu posaďte nebo položte a zvedněte jí nohy nahoru. Textilií namočenou v chladné vodě otírejte ruce, nohy, obličej a krk a podávejte osvěžující tekutiny doplněné o minerální látky. Pomoci mohou iontové nápoje a osolená voda.
Úžeh zapříčiní sluneční paprsky
Také se za teplých letních dnů rádi opalujete a procházíte po pláži? Tak ale nezapomínejte na pokrývku hlavy! Právě ta je důležitá, abyste se vyhnuli úžehu a všemi nepříjemnostmi s ním spojenými. Pokožka na hlavě je totiž velmi tenká a nedokáže vás dostatečně ochránit. Snadno pak dojde k přehřátí celého organismu a vy můžete zkolabovat i s několika hodinovým zpožděním. Úžeh je mnohem nebezpečnější, než úpal, jelikož se mohou přidat i projevy připomínající zápal mozkových blan.
První pomoc při úžehu
Stejně jako při úpalu omývejte postiženého chladnou vodou a podávejte dostatečné množství obohacených tekutin. Vlažná osolená voda sice pomůže, ale mnohem lepší je mít pro jistotu v lékárničce minerály rozpustné ve vodě. Nemocného sledujte a pokud se jeho stav zhorší, okamžitě zavolejte záchrannou službu.
Typické příznaky úžehu a úpalu
Některé projevy obou neduhů jsou velmi podobné, a proto se dají snadno zaměnit:
- nevolnost
- závratě
- bolesti hlavy
- zrychlený tep
- vysoká teplota nad 40°C – většinou spíš u úpalu
- trnutí šíje a dezorientace – objevují se jen u úžehu
- spálená pokožka – objevuje se jen u úžehu
Preventivní opatření
Nejlepší je se úžehu a úpalu úplně vyhnout. Stačí udělat málo a nebezpečí se můžete úplně vyhnout:
- především nejmenší děti a starší lidi chraňte před horkem
- nepřehánějte to s opalováním
- pijte dostatečné množství tekutiny
- noste pokrývku hlavy
- v průběhu dne si chlaďte zápěstí a šíji
- při nadměrných vedrech neprovozujte náročné sporty
- vyhýbejte se slunci hlavně mezi 11. a 15. hodinou