Nespavost je psychicky velmi vyčerpávající. Nedovolte jí zvítězit!

 Zdraví 
31. července 2017 08:19 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Jak zvládnout nespavost? Shutterstock
Nespavost může mít různé příčiny. Dokáže ale člověka naprosto vykolejit a může být velmi nebezpečná. Máme několik tipů, jak jí čelit.

Snažte se pochopit příčinu

Někteří lidé nemohou usnout, protože se nacházejí v nějakém složitém životním období, které je nutí místo spánku neustále přemýšlet a zvažovat další životní kroky. Tento stav každý z nás zažil, ale pokud trvá déle, je samozřejmě velmi nebezpečný. Člověk, který spí méně jak pět hodin denně, má mnohem delší reakční časy. Hrozí proto riziko autonehody a snížení výkonu v práci.

Jiným důvodem pro špatný spánek může být nevhodná postel s proleželou matrací. Případně mohou být na vině ještě jiné vlivy. Pro někoho je rozhodující i teplota v místnosti, kvalita vzduchu, blízkost elektronických zařízení, ale i vnější hluk ze silnice a další jevy.

Nedřímejte přes den, ale pořádně se unavte

Lidé, kteří nespí v noci, mají tendenci se prospat přes den. To ale nikam nevede. Je třeba se přes den unavit, večer si jít zaběhat, osprchovat, najíst se a pustit se třeba do čtení. Je pravděpodobné, že se spánek snáze dostaví. Ostatně i vyplavené endorfiny během běhání či jiného cvičení vám pomohou psychicky čelit problémům, které třeba právě řešíte. Pokud budete mít štěstí i na večerní sex, určitě se vám bude usínat mnohem lépe.

Optimalizujte svůj jídelníček

Obecně se doporučuje nejíst těsně před spaním. Na některé jedince to opravdu působí zničujícím způsobem. Pokud ale patříte mezi ty, kdo mají naopak tendenci po jídle usnout, můžete přiměřené dávky jídla ve formě druhé večeře využít k navození kvalitního spánku. Jídlo by nemělo být příliš těžké a rozhodně by nemělo vyvolávat trávicí potíže. Nejezte sladké. Pro mnohé platí zákaz pití kávy a černého či zeleného čaje. Výhodný je meduňkový nebo kozlíkový čaj. Někteří doporučují pro lepší spánek teplé mléko nebo kakao. Přinejmenším se vám budou zdát pěkné sny.

Nesahejte hned po medikamentech

Mnozí nespavci mají tendenci hned při prvním náznaku potíží sáhnout po práškách, což není právě výhodné. K tomuto kroku se lze uchýlit až po vyčerpání všech jiných možností a na základě odborného lékařského rozhodnutí. Také nevyužívejte ke spánku alkohol. Jak léky, tak alkohol vyvolávají závislost a nejsou rozhodně řešením pro budoucnost. Jestliže se u vás rozvíjí nespavost, měli byste navštívit lékaře, který se na poruchy spánku specializuje. Když se v noci vzbudíte, nekoukejte jen marně do stropu, ale raději se zkuste pustit do práce.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Jak poznáte, že vaše krémy nejsou pro vaši pleť to pravé

Tech

Na zařízeních s Androidem je hned několik kódů, díky kterým se dostanete ke skrytým funkcím

Zavřít reklamu