Vyvarujte se nejčastějších chyb. Zatočte s obezitou jednou provždy! 3. díl

 Zdraví 
05. prosince 2016 10:14 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Kila navíc jsou zbytečná. Zbavte se jich! Shutterstock
Češi patří k nejobéznějším národům světa. Umíráme předčasně na nemoci srdce, na rakovinu a řada lidí se ke stáru nemůže ani pohnout, protože je bolí klouby. V čem je problém? Můžeme si pomoci sami, nebo jsme odkázáni na polykání tablet na vysoký tlak a cholesterol?

Opakování z minulých dílů

Už jsme zjistili, že jsou nesmyslné rady typu – jíme často, večer se nesmí jíst a vyhýbej se tukům. Minule jsme si připomněli, že jídlo, po kterém se hubne je složeno ze zeleniny, luštěnin, ořechů, sýrů, vajec a masa a nemusí proto být vůbec nudné. V malém množství můžeme konzumovat i určité obiloviny, například ovesné vločky nebo trochu žitného chleba. Zde ale doporučuji obezřetnost. Brambory jíme minimálně. Občas zařadíme rýži natural. Naopak zcela vyloučit bychom měli vše, co obsahuje cukr, pšenici a všelijaké přidané škroby. Kachna se zelím je fajn, ale nejíme ji s knedlíkem.

Proč to tak funguje?

Důvod je prostší, než bychom si mysleli. Je totiž naprosto chybná domněnka, že abychom nebyli tlustí, nesmíme jíst tuk a tučné pokrmy. Důvodem ukládání tuků je zvýšený příjem sacharidů. I kdybyste nejedli žádný tuk a živili se samými sacharidy, budete tlustí, protože si tělo přebytečnou energii uloží ve formě tuků. Navíc je cukr sám o sobě poměrně tvrdá droga. Jakmile člověk začne konzumovat sladké pokrmy, stane se na nich závislým a chce jich stále víc a stále sladších. Když sníte něco sladkého, tělo vyplaví inzulín a ten zajistí dopravu energie do buněk. Pokud ji buňky nepřijmou, uloží se do tuků. Protože v tu chvíli poklesne hodnota krevního cukru, váš mozek dostane signál, že je potřeba doplnit cukry. A už v tom jedete. Toto kolečko se opakuje, váha stoupá a rizika různých nemocí se zvyšují.

Nebudou mi sacharidy scházet?

Rozhodně ne. V doporučované potravě jich je dostatek. Sacharidy obsahuje zelenina i ovoce. Jsou v luštěninách, v ovesných vločkách. Rozhodně jich nebudete mít málo. Bude jich tak akorát. Protože budou vázány na vlákninu, bude s nimi tělo lépe zacházet. Po jejich konzumaci nestoupne tak radikálně hladina krevního cukru a tělo nebude muset vyplavit tolik inzulínu a vy nedostanete tak rychle chuť na další jídlo.

Jsou všechna ostatní doporučení mylná?

Všechna ne. Mnoho rad dietologů platí. Určitě máme brát vážně rady, abychom jedli pestře, abychom používali přirozené potraviny bez zbytečných průmyslových úprav, abychom jedli ryby, česnek a další užitečné byliny, které podporují trávení. Také zůstávají v platnosti doporučení ohledně příjmu tekutin, tedy zejména rady pít dostatečné množství čisté vody. Svým způsobem fungují i diety založené na radikálním omezení tuků – problém je, že je člověk obvykle není schopen dodržovat celoživotně a po období, kdy se trápíte a zbavíte se pár kil přichází období, kdy zase spolehlivě ztloustnete. Změna stravy na jídlo bez zbytečných sacharidů je naproti tomu snadno udržitelná a velmi efektivní.

Příště se budeme zabývat extrémní variantou tohoto stravování, totiž vstupem do stavu, který se jmenuje ketóza.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít