Jak pečovat o své šperky, aby Vám dlouho vydržely krásné
Je důležité uvědomit si, z jakého materiálu je tvůj šperk vyroben, protože potom se následná péče a chování k samotnému šperku může lišit.
Zatímco se zlatem, stříbrem či chirurgickou ocelí se můžeš koupat a namáčet je, s bižuterií už to tak snadné není, protože se rychle opotřebovává a může docházet k znehodnocení samotného materiálu.
Před tím, než si šperky nandáš
Pokud si každé ráno své šperky nasazuješ, udělej to až potom, co se nalíčíš, nalakuješ si vlasy a navoníš se. Všechny látky, které jsou v lacích a make-upu obsažené, nejsou pro šperky ideální, a čím více je jimi budeš zatěžovat, tím více budeš i zkracovat jejich životnost. U make-upu to není tak důležité, protože ten se ti tak lehko na náhrdelník nebo naušnice nedostane, ale takový lak na vlasy doopravdy ulpívá všude, usazuje se a může tak způsobit pěknou neplechu. Šperky je tedy lepší nandat a v konečné fázi úpravy svého vzhledu.
Kdy je sundat?
Pokud se mažeš nějakým krémem či tělovým mlékem, je lepší mít všechny své šperky sundané. Stejně tak při návštěvě bazénů nebo solárií je dobré nechat je doma. Šperky také sundej při barvení vlasů, při delším namáčení rukou ve vodě (např. mytí nádobí) a při podobných příležitostech.
Jak šperky skladovat:
PRSTENY
Prstenům je nejlépe, pokud je skladujete tak, jak se nosí - na prstu. Ke koupi proto svádí různé stojany a dekorační ruce, které děsí návštěvy a společně s kýčovitými ocasy zvěře mění interiér v bizarní obludárium. Nejlépe stejně vypadá obyčejný průhledný stojan, případně dekorace, která nebije do očí a přirozeně splyne s interiérem. Aby takový stojan nepřipomínal krk africké domorodkyně, je dobré vybírat organizér s podmiskou na případné přebytky.
Právě klasická miska na nočním stolku bude stejně nejvíce vytíženou šperkovnicí, protože ruku na srdce: trpělivě vyskládávat prsteny na stojan je večer to poslední, co uděláte. Abyste zabránili oděru a rannímu přehrabování ve změti prstýnků, zkuste keramické misky, které připomínají platíčko na vajíčka. Nic vám nebrání použít i ta reálná - do šuplíku, ne nutně jako rustikální bytový doplněk.
ŘETÍZKY
Řetízky a náhrdelníky by měly zásadně viset, zvlášť pokud si nepotrpíte na pravidelnou dávku adrenalinu při jejich rozmotávání. Nejšikovnější pomůckou jsou samozřejmě nástěnky s různými háčky a úchyty. Pokud necítíte potřebu v sobě násilím budit kreativního ducha, koupíte takových mraky. Obstojné kousky ale vyrobíte i svépomocí. Kromě klasické tyčky pobité háčky si můžete sestrojit i složitější nástěnky. Jako základ se hodí obyčejná korková nástěnka nebo rám od obrazu.
Nástěnky na šperky jsou pěkná bytová dekorace, pozor ale, kam ji připevníte. Některé kovy a kameny mají tendenci blednout, proto jim na přímém slunci nebude nejlépe. Řešením jsou v takovém případě uzavřené skříňky a kabinety, které vaši sbírku ochrání před prachem i vlezlými pohledy návštěvy. I tady můžete popustit uzdu své kreativitě a nástěnnou skříňku si vyrobit vlastníma rukama. Stačit k tomu bude třeba nástěnná lékárnička, do které připevníte háčky nebo platíčko z klasické šperkovnice.
Háčky a závěsné systémy mohou dělat neplechu v případě, že chcete skladovat vrstvené náhrdelníky. Na ty se hodí speciální stojany s drážkami, které jednotlivé vrstvy oddělí a usnadní rozmotávání.
NÁUŠNICE
Hledání té druhé do páru ulehčí platíčka a stojany, do kterých náušnice jednoduše zapíchnete. Domácí, a méně reprezentativní, alternativa je kousek čtvrtky s otvory na připevnění. Někteří radí zavěsit náušnice na napnutou silonku. To je ovšem estetická divočina, která v interiéru nemusí vypadat nejlépe. O něco reprezentativněji působí třeba napnutý řetěz, na který svou sbírku můžete zavěsit. Nejlepším řešením je ale stále obyčejný organizér na šrouby či box na rybářské háčky s dostatkem drobných přihrádek. Krabičky jsou většinou z průhledného plastu, proto máte dobrou představu, kde se který kousek nachází.
NÁRAMKY
Problém s náramky, především těmi s širším objemem, je náchylnost k oděru. Proto svou sbírku, pokud možno, zavěste. Poslouží k tomu obyčejný držák na utěrky, který pořídíte v domácích potřebách. Náramky můžete vyskládat i do menších misek a hrníčků. Žádnou novinkou nejsou ani svícny a hrdla od lahve, na které náramky jednoduše navléknete. Je na pováženou, do jaké míry je estetická lahev od Mattonky, proto i zde platí všeho s mírou. Náramky můžete samozřejmě uložit i do obyčejného boxu. Nejlépe průhledného, aby se šperky při zbytečném prohrabování neotloukly.