První rýma u kojenců. Jak s ní bojovat?
Miminko leží jenom na zádech, hýbat se moc neumí a nosíček má malinkatý. Když ale ten malinkatý nosík zacpe první pořádná rýma, i pohodová maminka se zapotí. Ale nebojte, když zvládnete tu první, tak ty ostatní už "dáte s prstem v nose".
Rýmu u miminka poznáte tak, jako u dospělého - začíná to ucpaným nosem. Dítě hůř dýchá, u kojených miminek jsou problémy s krmením.
Až dítěti začne z nosu téct, obvykle se v Česku doporučuje odsávačka (buď ruční, nebo do vysavače). Šetrnější ale je zkusit nejprve kapky do nosu.
Odsávačka až v nejhorším
Až když bude množství hlenu neúměrně vysoké, zkuste miminku nosík odsát. Uvidíte, jestli si to váš drobeček vůbec nechá.
Pokud by se rýma nelepšila zhruba po třech až pěti dnech a přidal se k ní kašel, dušení nebo výtok z očí, určitě je lepší zajít k lékaři.
Větrat a dobře oblékat
Dokud (a pokud) kojíte, neměla by miminku hrozit virová rýma, jen ta z nachlazení. Snažte se ho proto nevystavovat velkým teplotním výkyvům a pořádně ho oblékejte.
Větší a nekojené děti onemocní snadněji, takže se nebojte zeptat se kamarádek, s nimiž se máte setkat, jestli nepopotahují jejich děti. Až se vaše dítko uzdraví, můžete mu udělat otisk nožičky nebo ručičky. Více o tom se dočtete zde.
Miminko také zbytečně neberte na místa, kde se může pohybovat víc nemocných lidí. Třeba do supermarketu nebo na poštu.