Řapíkatý celer je vitaminovou bombou, pomocníkem při hubnutí i dávným afrodiziakem

Výjimečná zelenina, která je chuťově mimořádná
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
15. března 2018 09:15 / Shutterstock
  0   0
Ještě jste tuto neobyčejnou zeleninu nepozvali do své kuchyně? Tak to pojďte změnit. Existuje totiž řada důvodů, proč řapíkatý celer jíst v teplém i syrovém stavu a jeho chuť není tím jediným pozitivem. Proč ho jíst, jak ho nakoupit a další informace o řapíkatém celeru se dočtete v tomto článku.

O řapíkatý celer rozhodně není nouze. Možná jste si ho v obchodě ještě nevšimli, ale v regálech jej seženete téměř po celý rok. Nejlepší chuť má sice v letních měsících, ale pochutnáte si na něm i v ostatních ročních obdobích.

Jak celer vybrat v obchodě

Vždy se pořádně podívejte, co kupujete. To ostatně platí u všech druhů zeleniny a ovoce. Kupujte jedině na první pohled čerstvé, jinak utratíte stejné peníze za horší kvalitu a navíc vám potravina doma moc dlouho nevydrží. Dobře narostlý čerstvý celer má zhruba 30 centimetrů na délku a konce řapíků mají neovadlé svěže zbarvené listy.

Využití v kuchyni

Řapíkatý celer má opravdu výrazné aroma, které nemusí zpočátku sedět každému. Časem mu ale přijdete na chuť a nebudete se od něj moci odtrhnout. Nejlépe si ho vychutnáte syrový, ale lze jej podávat i vařený k masu, zapečený se sýrem a smetanou, ale připravíte z něj i zdravou zeleninovou šťávu.

Přítel vaší štíhlé linie

Pro správné fungování trávícího systému je velmi důležitá vláknina. Jeden hrnek řapíkatého celeru obsahuje 1,5 g nerozpustné vlákniny, a proto je ideálním pomocníkem při snižování tělesné váhy. Neobsahuje téměř žádné kalorie, povzbuzuje metabolismus a má schopnost udržet pocit plnosti po delší dobu. Nahraďte večerní mlsání syrovým řapíkatým celerem, který namáčejte do jogurtového dipu – zamlsáte si a přitom se to na vaší linii nijak záporně neprojeví.

Sklenice zeleninového nápoje každé ráno navíc podpoří správnou funkci trávícího systému a dodá tělu potřebné vitaminy. Pokud vám jeho chuť připadá příliš výrazná, zkombinujte ho například s jablečnou šťávou, červenou řepou a mrkví. Zkuste také tento nápoj, který zatočí s cukrovkou za pár dní.

Zabraňuje ztrátě paměti

Podle nedávného výzkumu bylo prokázáno, že ztrátě paměti můžete částečně předejít právě konzumací řapíkatého celeru. Mozkové buňky totiž trápí s přibývajícím věkem různé záněty, které způsobují degeneraci a sníženou duševní schopnost. Řapíkatý celer obsahuje luteolin, který má schopnost výskyt těchto zánětů snižovat a uvolňování zánětlivých molekul v mozku zakazovat. Každodenní konzumací řapíkatého celeru tak můžete předejít i Alzheimerově chorobě.

Proč jíst řapíkatý celer

 • obsahuje obrovské množství vitaminu C
 • je zdrojem vitaminů skupiny B, A, K a E
 • tělo obohatí o fosfor, vápník, draslík a zinek
 • vyplavuje z těla toxiny
 • obsahuje flavonid, který brání růstu nádorů
 • je zdrojem vysokého množství vlákniny
 • nemá téměř žádné kalorie a dodává pocit systosti
 • povzbuzuje metabolismus a odstraňuje kyselinu močovou z těla
 • pomáhá při trávení
 • řeší problémy se zácpou
 • podporuje činnost pohlavních žláz
Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Dům a zahrada

Jednoduché způsoby, jak se zbavit zápachu i skvrn z plastových dóz

Bydlení

Vodní máslenka je perfektní vychytávka pro milovníky másla

Zavřít reklamu