Nedovolte dítěti sedět mezi patičkami, ničí si kyčle

Tak takhle ne, dítě si přetěžuje nohy a nevyužívá trup
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Děti 
19. března 2018 09:08 / Shutterstock
  8   2
Mnoho dětí si libuje v nezdravém W-sedu. Rodičům je to často jedno nebo nevědí, že tato pozice jejich potomkům může způsobit problémy s kyčlemy či nožkami do tvaru X. Přitom se těmto problémům dá snadno předejít.

Sedává vaše dítě zadečkem na zemi mezi patami, má kolena od sebe a lýtka vytočená do stran tak, že tvoří písmeno W? Pokud ano, jde o takzvaný W-sed, který je pro děti nebezpečný. Ničí si totiž kyčle a oslabují břišní svalstvo.

Rodičům to je jedno

Takových dětí je bohužel čím dál víc. A dokonce přibývá rodičů, kterým je víceméně jedno, jak se jejich prcci při hraní uvelebí. To je však velká chyba! W-sed by je totiž měli co nejrychleji odnaučit.

Když se takhle usadí mrňous do jednoho roku věku, není to nic neobvyklého. Pokud si ale tuhle polohu oblíbí dítě dvouleté a starší, zakročte. Může to mít totiž špatný vliv na jeho růst, držení těla a další správný vývoj.

Ohrožuje kyčle i páteř

Průšvihů, na které si špatným návykem dítě může zadělat, je hned několik. Ohrožuje se správný vývoj kyčlí – jejich vnitřní rotace nemá při tomto sedu příznivý vliv pro formování tvaru hlavice stehenní kosti a jamky v pánevní kosti.

W-sed není příznivý ani pro postavení kotníků a kolen (napomáhá se tak křivým nožičkám do tvaru X).  Do budoucna si dítě zadělává na motorické problémy při chůzi či běhu. Dítěti škodí ale i to, když jí sníh - více zde.

Nohy drží rovnováhu místo trupu

V této poloze se zatěžují svaly a páteř dítěte, které má tak tendenci se hrbit, W-sed také snižuje přirozenou stimulaci rovnováhy. V této pozici jsou totiž základnou nohy, které rovnováhu drží místo trupu a břicha, a tak dochází k ochabování břišních svalů a svalů trupu.

Jaký sed je tedy správný? Učte dítě například turecký sed, boční sed nebo sed s nohama nataženýma před sebe. Je to daleko zdravější. Možná to pro mnohé bude běh na dlouhou trať, protože odnaučit zažité bývá složité. Určitě se to však vyplatí.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají skutečné zážitky

Dům a zahrada

U venkovního posezení by neměl chybět krb. Pomůže dotvořit nádhernou atmosféru

Bydlení

Pistáciové skořápky nevyhazujte, jsou ideálním pomocníkem v zahradě. Jako mulč i odpuzovač slimáků

Zavřít reklamu