Elektrospotřebiče a další domácí pomocníci z doby před rokem 1989. Jaký jste měli doma vy?

Domácí spotřebiče v socialistickém Československu
📷
Dalších 10 fotografií v galerii
 Retro 
18. února 2019 15:04 / Archiv
  31   21
V domácnostech jsou dva základní typy pomocníků. Členové rodiny a pomocníci pohánění elektřinou. I v té nejobyčejnější rodině to platí už desítky let. Pravdou ale je, že ti električtí pomocníci hodně vyspěli. Zkusme si připomenout nějaké z doby před rokem 1989.

Kdo židli má, ten bydlí – je sice trochu pravda, ale ne tak úplná. K bydlení a jeho údržbě dávno potřebujeme celou řadu dalších věcí. Třeba pračku, ledničku, žehličku, vysavač, mixer. Nebo taky remosku… Pamatujete?

Tenhle přenosný elektrický pekáč zažil asi svoji největší dobu slávy v socialistickém Československu. Jak by ne, byl praktický, finančně dostupný, připravit se v něm dalo hodně jídel a dokonce takových, které nevyžadovaly ani nijak vypilovaný kuchařský um. I když zažíval v době socialismu svoji významnou éru, vyrábět se začal dávno před ní.

Příprava jídel za slušnou cenu

Jeho výroba nebyla sériová, první takové hrnce vznikaly v tehdejším vysočanském závodě Elhamo. Po jeho znárodnění se ze závodu stalo družstvo, a to bylo součástí komunálního podniku Remos. Jak je patrné, k názvu oblíbeného „pekáče“ se už blížíme. Název byl vlastně zkratkou hned několika slov: revize, elektromontáže, opravy a servis.  V 50. letech se z něj vyvinula pak už nám dobře známá remoska (Hut). V roce 1964 získala tahle speciální nádoba už svoji ochrannou známku.

Původně stála kolem 200 Kčs, takže oblíbená byla velmi brzy na chalupách a chatách a postupně se přesunovala i do domácností.

Speciální kuchařka podpořila prodej remosek

Tak, jako dnes obdivujeme různé kuchařské hvězdy, byly slavní kuchařští mágové i v Československu. Pravda, bylo jich méně, na jejich popularitě se nevezlo tolik dalších oblastí a lidí, nicméně jednou z nich byla jistá Juliana Anna Fialová. Právě ji oslovil podnik Remos, který v té době již vyráběl remosky v Kostelci nad Černými lesy, aby připravila speciální kuchařku se vším, co se v remosce dá připravit. Ukázalo se, že to byl velmi dobrý tah, remosek se zřejmě i kvůli tomu v Československu prodalo více než 3 miliony.

Jaké by to ale bylo vaření, pokud by se nedaly správně uchovávat potraviny tak, aby nepodléhaly rychlé zkáze. A k tomu je potřeba lednička, protože kvádry ledu ve speciálních skříních odvála doba meziválečná.

Ledničky elektrické i plynové

První socialistické ledničky značky Maneta se začaly vyrábět v bývalé zbrojovce v Považských strojírnách na Slovensku. Vyrobilo se jich tam několik tisíc, ale protože opět vzešla potřeba vyrábět v továrně zbraně, musela se jejich výroba přesunout. Stalo se a ze Zlatých Moravců (též na Slovensku) od roku 1950 začaly brzy odcházet do československých obchodů ledničky značky Calex.

O tři roky později rozšířil nabídku tohoto sortimentu Elektrosvit v Nových Zámcích. Vedle elektrických lednic do obchodů ale nabízel ještě též ledničky na plyn. Problémem výroby bylo však velice brzy to, že nestačila poptávce a aktuálním trendům – třeba i těm, co už běžně ve světě představovaly ledničky s odděleným mrazákem. Zpočátku bohužel nepomohlo k rozšíření nabídky ani to, že se některé lednice (značky Lehel) k nám dovážely ze sousedního Maďarska.

Vířivka, která s wellnessem neměla nic společného

Zatímco za mořem ve Spojených státech hospodyňky už celkem běžně praly v automatických pračkách, v Československu to měly ženy složitější. V dobře situovaných domácnostech ještě před válkou bylo možné vidět asi 25 druhů a značek praček. Pro většinu žen však byly nedostupné a bylo tomu tak i po válce.

První vlaštovkou k ulehčení pro praní „velkého prádla“ byly vířivé pračky. Vyráběly se ve Fulneku ve firmě Romo. Jen jako perlička stojí za připomínku to, že šlo i firmu, která původně montovala ampliony veřejného rozhlasu (odtud zkratka ROzhlasové MOntáže).

Zajímavostí je pak též to, že podle tehdejších zdrojů v této firmě byl už v roce 1957 ukončený vývoj prací na první československé elektrické automatické pračce. Jak ale tušíme nebo víme, její cesta do domácností však byla ještě dlouhá a trnitá. Tedy pomineme-li plynovou automatickou pračku Moretta, která se vyráběla do poloviny šedesátých let. Byla však velmi drahá, takže pro většinu lidí též nedostupná.

Prádelny v domech

I proto byly až do roku 1989 v mnoha domech oblíbené společné prádelny, v kterých byla pro nájemníky jedna společná pračka (vířivá). Tam, kde tato vymoženost v domě nebyla, nezbývalo, než šetřit na svoji pračku (v 80. letech stála vířivka 1 700 Kčs).

Praní ve „vířivce“ bylo rozhodně jednodušší než dřívější praní na valše a v ruce, ale i tak vyžadovalo hodně času a námahy. Prádlo se většinou dopředu namáčelo, potom se vložilo do pračky, kde nějakou dobu vířilo a pak bylo nutné ho z pračky vylovit, vložit do vany a vymáchat (v případě dětského oblečení několikrát) a nakonec vyždímat. Ždímalo se ručně, ale existovaly už také pračky, v kterých vedle bubnu na víření vody byl i buben na ždímání. Koupit se ždímačky daly i zvlášť.

Vysavače, mixery, žehličky, šlehače

Ve výčtu zařízení domácností v bývalém Československu bychom ale mohli směle pokračovat. I když nebyly možná ve standardu rodin takové rozdíly jako nyní, přece jen se výbava bytu a domovů lišila. S velkou pravděpodobností ale všude byly též běžně využívány vysavače, mixery a žehličky. Až na výjimky se dá říci, že s vysokou pravděpodobností nesly značku ETA. Výrobky to byly kvalitní a v dané době i ceněné dokonce i ve světě. Věděli jste, že v Československu jistý Stanislav Lachman vymyslel koncem 60. let oboustrannou žehličku se špičkou vepředu i vzadu? A že byla oceněná v Paříži na výstavě elektrospotřebičů? K výrobě šlehačky se používal ruční šlehač, který měla snad každá hospodyňka. 

Sifonová láhev 

Sifonová láhev pro výrobu sodovky pomocí bombiček, vyráběná v Československu nesměla na konferenčním stolku nikdy chybět. Zařízení pro výrobu sodovky (vody obohacené oxidem uhličitým) existuje v různých podobách i dnes. (Dále čtěte: Obývací stěna s vyklápěcím minibarem i umakartová jádra. Takové byly trendy v bydlení v ČSSR.

Možná že máte nějaký z domácních pomocníků máte ještě doma, podívejte se do naší fotogalerie…

📷
10
fotografií
Alena Hechtová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatský Split láká milovníky památek, fanoušky seriálu Hra o trůny i gurmány

Dům a zahrada

Dům z tradičních cihel je dobrá volba. Cihly se v létě nepřehřívají a v zimě hromadí teplo

Bydlení

Ochránit elektroniku před úderem blesku se vyplatí. Jakých chyb se při bouřce vyvarovat?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu