Téměř vyhubená bylina: Působí proti křečím, zánětům i jako příloha k masu
Dřišťál obecný je keř, který se u nás hojně vyskytoval, ale v 40. letech minulého století byl bohužel plošně vyhuben, protože se mylně pokládalo, že je přenašečem rzi obilné. Dnes už se může u někoho vyskytovat možná na zahrádce jako solitér nebo živý plot, ale určitě ne primárně pěstovaný pro své plody.
Dřišťál obecný, latinsky Berberis vulgaris, obsahuje alkaloid berberin. Ten se nachází zejména v jeho kůře. Berberin má žlučopudný a protikřečový účinek. Dokáže působit i proti zánětům. K léčebným účelům se používá kůra, plody i listy.
Co obsahuje dřišťál?
- Plody jsou velmi bohatým zdrojem vitaminů C a K.
- Obsahují kyselinu vinnou, jablečnou a citronovou.
- Plody obsahují pektózu, silice a alkaloid zvaný berberin.
Jak berberin působí?
- Zvyšuje imunitu.
- Léčí oční záněty (přikládají se obklady z odvaru dřišťálové kůry).
- Podle některých výzkumů tlumí i rozvoj lupénky.
- Působí na řadu mikroorganismů, například na stafylokoky, streptokoky, také na salmonelu, na původce cholery, na infekci močových cest nebo vaginální mykózy způsobené kvasinkou.
Domácí tinktura
Tinktura z listů tohoto keře se využívá při zánětech žlučníku a při jaterních poruchách. Pro výrobu tinktury je zapotřebí několik listů, které přelijeme 65% lihem a necháme louhovat 14 dnů na teplém místě. Tuto směs je zapotřebí jednou za čas protřepat.
Odvar z kůry
Odvar z kůry je dobrý k pročistění organizmu. Na jeho přípravu budeme potřebovat 20 g kůry a půl litry vody. Kůru zalijeme vodou a 2 minuty vaříme. Poté 15 minut louhujeme a přecedíme. Užíváme dle potřeby.
Využití dřišťálu v kuchyni
Dřišťál je znamenitý jako příloha k masu. Když se griluje nebo peče, může se přidat přímo na kotletu. Dále se může zamíchat do rýže. Přidat do ovocných koktejlů nebo nasypat na salát. Dá se jíst i samostatně. Dvě kávové lžičky denně jsou bohatým zdrojem vitamínů.
Pozor na množství
Chuť sušených plodů je osvěžující, trpko-kyselá. Množství by se ale nemělo přehánět. Je to i silný regulátor tlaku, takže lidé s nízkým tlakem by měli být při jeho konzumaci opatrní. Které jarní rostliny by neměly chybět ve vaší kuchyni? Psali jsme zde.