Cesta letadlem: Nejste si jisti, co všechno si můžete vzít na palubu?

 Ostatní 
15. března 2019 08:12 / Bronislava Silná
  2
📷
5 fotografií v galerii
Do letadla si můžete vzít víc věcí, než si myslíte Shutterstock
Také si nejste jisti co vzít do letadla? Je toho překvapivě víc, než si běžně lidé myslí. A mnohdy stačí použít zdravý rozum. Máme důležité informace.

Možná to znáte. Balíte se před cestou a nejste si vůbec jisti, co si můžete vzít na palubu letadla. Lze si vzít svačinu? Co budeme pít během letu? Můžu mít zapalovač? Otázky se vrší. Pokusíme se na ně odpovědět.

Tekutiny

Obecně platí, že tekutiny na palubu letadla nepatří s výjimkou těch, které svým objemem nepřesáhnou 100 ml a takové musí být uloženy ještě v průhledném igelitovém sáčku spolu s ostatními tekutinami a předloženy ke kontrole. Dohromady můžete mít až 1 litr tekutin, ale balení nesmí nikdy přesáhnout 100 ml. Pozor – nemůžete mít třeba 50 ml vody v litrové láhvi. Seženete-li si 10 lahviček po 100 ml můžete mít takto celý litr vody na palubě.

Asi lepší možností je zakoupení nápoje v prostoru po kontrole příručních zavazadel. Další možností je mít s sebou prázdnou láhev, kterou si za kontrolním stanovištěm napustíte vodou na toaletě. V zemích s vysokou úrovní hygieny by to neměl být problém.

Je dobré si uvědomit, že tekutinou se myslí i všelijaké krémy, marmelády a jiné výrobky, které mají nejen tekutou, ale také gelovou konzistenci. Takové věci proto buď nepřepravujte, nebo je vložte do odbaveného zavazadla, tedy zavazadla, které necestuje s vámi v kabině, ale v nákladovém prostoru.

Jídlo

Na palubu si můžete vzít prakticky jakoukoli připravenou svačinu. Je jedno, zda si ji připravíte doma nebo si ji koupíte na letišti. Salámy, klobásy, řízky, dokonce i vajíčka jsou naprosto v pohodě. Jediný problém by mohl nastat při cestách do zemí, kam se některá potravina nesmí dovážet. Součástí svačiny může být i čerstvé ovoce. U něho nevadí, že je uvnitř tekutina. Problémem jsou ovocné saláty, které tekutinu uvolňují. Na palubu neberte paštiky v plechu či tubě. Mají gelovou konzistenci a podléhají podmínkám pro přepravu tekutin. Jestliže si paštiku namažete na chléb či housku, je to bez problémů.

Ostré a nebezpečné předměty

Na palubu si neberte rozhodně žádné ostré předměty. Nože i cokoliv dalšího byste museli odevzdat. Výjimku tvoří malé nůžky na manikúru. Do letadla nepatří ani předměty tupé, které by mohly posloužit jako zbraně. Zapomeňte proto na rybářské pruty, pálky, tyče, stanové kolíky a všechno další, co by se dalo zneužít. Tyto předměty patří do zavazadlového prostoru. Z přepravy jsou vyloučeny i dětské hračky, které zbraně připomínají.

Můžete mít ale jeden obyčejný zapalovač nebo krabičku sirek pro osobní potřebu. Rozhodně si však neberte žádné tlakové nádoby a aerosoly. Zcela zakázána je přeprava stlačeného plynu a dalších hořlavých tekutin. Ty nemají co dělat ani v nákladovém prostoru letadla.

Akumulátory a elektronika

Naopak veškeré akumulátory a elektronika by se měly objevit v příručním zavazadle. Jde o to, že sice obsahují tekutiny, ale hlavním důvodem je riziko samovznícení. Budou-li na palubě, jsou tak pod kontrolou a případný požár neohrozí letadlo jako celek.

Překontrolujte si rozměry zavazadla

Nejdůležitější tak zůstává, abyste použili zdravý rozum při balení, a hlavně překontrolovali rozměry zavazadla. Letecké společnosti mají každá trochu jiná pravidla. Rozměry příručního zavazadla se pohybují zhruba okolo 40 x 25 x 20 cm. V principu jde o to, aby se vešlo pod sedadlo před vámi. Sledujte proto podmínky konkrétní letecké společnosti. Trochu víc o zavazadlech si přečtěte v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Skvělý pomocník na celulitidu i vrásky: Maderoterapie

Dům a zahrada

Kdo chce mít na jaře krásný trávník, musí se v zimě vyvarovat časté chyby a navíc jej v únoru správně...

Zavřít reklamu