Pozor, křečové žíly neohrožují jen nohy. Co všechno vám hrozí?

Varixy mohou zasáhnout i jinou část těla než jenom dolní končetiny
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
19. června 2019 14:31 / Shutterstock
  1   0
Varixy se vyskytují zejména na dolních končetinách. Mohou ale zasáhnout i jinou část těla. Například okolí análního otvoru ve formě hemoroidů nebo opačný konec trávicí soustavy, tedy jícen.

Jícnové křečové žíly jsou cévy ukryté pod výstelkou jícnu, přičemž při jejich zvětšení mohou částečně zasahovat i do dutiny jícnu. Nejčastěji vznikají v důsledku městnání krve v játrech a děje se tak v důsledku nějakého jaterního onemocnění, kdy játra nejsou schopna přijímat veškerou krev, která přitéká portální žilou. Takový stav je označován jako portální hypertenze.

Tento zvýšený krevní tlak v portální žíle způsobí, ze krev si musí začít hledat jinou odtokovou cestu do velkých sběrných žil, například pomocí různých spojek, jež se díky vyššímu tlaku otevírají a rozšiřují. A právě jedněmi ze spojek jsou i cévy jícnu, které se tak vinou nadměrného zatížení mohou rozšířit a proměnit se v tzv. jícnové varixy.

Cirhóza neznamená varixy

Přesto to ale neznamená, že všichni pacienti trpící jaterní cirhózou mají současně i jícnové varixy. I tak jsou ale jícnové varixy poměrně častým onemocněním a krvácení z nich patří dokonce mezi nejčastější příčiny krvácení do trávicího traktu. Pokud totiž rozšířená žilka zasahuje do dutiny jícnu, může dojít poměrně snadno k jejímu poranění a prasknutí, například při polknutí tuhého sousta, ale třeba i při kašli nebo zvracení. A to už může pacienta ohrozit na zdraví.

Na co si dát pozor?

Krvácení z jícnových varixů se projevuje nejčastěji zvracením čerstvé krve, popř. černou dehtovitou stolicí. Proto při výskytu jakýchkoliv těchto příznaků je vhodné kontaktovat lékaře.

Léčba jícnových varixů používá obdobné metody jako léčba varixů na dolních končetinách – tzv. sklerotizací pomocí sklerotizační látky. (Dále čtěte: Předejděte křečovým žilám, dokud je čas. Kdy a komu nejvíce hrozí).

Monika Thomsonová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu