Do Evropy se dostávají dravá klíšťata. Mají oči, běhají a svou kořist pronásledují

 Ostatní 
09. července 2019 17:04 / Blanka Štiková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Klíště je přenašečem některých infekčních nemocí Archiv
Možná si u nás budeme muset časem zvykat na nový druh klíštěte. Jde o takzvané africké klíště neboli Hyalommu marginatum. Dříve jste na toto klíště v Evropě běžně nenarazili, ale kvůli opakujícím se tropickým létům například letos poprvé Hyalomma přežila zimu v západním Německu, což se ještě doposud nepodařilo.

Hyalomma marginatum je druh klíštěte z rodu hyalomma vyskytující se zejména v jižní a východní Evropě. Druh je přenašečem některých infekčních nemocí, včetně dvou druhů virových krvácivých horeček.

Africké až 2,5centimetrové tropické klíště na rozdíl od běžného klíštěte svoji oběť vidí a kořist může i pronásledovat. Svého hostitele si samo vybírá, nejčastěji jde o koně, dobytek, ale také lidi, uvedla Ute Mackenstedtová z univerzity v Hohenheimu v rozhovoru se stanicí SWR.

"Hyalommy si prostě hned všimnete. Je mnohem větší a rychle běhá," dodala Mackenstedtová.

Přenašeč tropických nemocí

Hyalomma je dvakrát větší než klíště obecné. Vypadá jako pavouk a má oranžovo-žluté nohy. Toto klíště přenáší různé tropické nemoci. Němečtí vědci u některých zvířat našli bakterie způsobující skvrnitý tyfus. Může ale také přenášet viry. V Africe šíří například krymsko-konžskou horečku. Více informací o klíštěti se můžete dozvědět na stránkách Státního zdravotního ústavu.

Kde v Evropě už velké klíště je?

Letošní zima byla mírná a navíc suchá, a tak ji v Německu letos dokázalo přežít šest exemplářů Hyalommy, a to v Dolním Sasku a v Severním Porýní-Vestfálsku na západě Německa. Tropická klíšťata už delší dobu přežívají třeba na Balkáně a do západní Evropy je zanáší ptáci. Ojedinělý výskyt byl v posledních letech hlášen i z Maďarska, Rakouska, Finska, Nizozemska nebo Velké Británie. Podle Státního zdravotního ústavu doposud neexistuje v České republice záznam, který by výskyt tohoto klíštěte potvrdil. (Dále čtěte: Jak bezpečně zlikvidovat klíště? Největší chyby, kterých se dopouštíme).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřela Kirstie Alley, hvězda filmu Kdopak to mluví. Její filmový kolega John Travolta vyjádřil velký...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...