Do Evropy se dostávají dravá klíšťata. Mají oči, běhají a svou kořist pronásledují
Hyalomma marginatum je druh klíštěte z rodu hyalomma vyskytující se zejména v jižní a východní Evropě. Druh je přenašečem některých infekčních nemocí, včetně dvou druhů virových krvácivých horeček.
Africké až 2,5centimetrové tropické klíště na rozdíl od běžného klíštěte svoji oběť vidí a kořist může i pronásledovat. Svého hostitele si samo vybírá, nejčastěji jde o koně, dobytek, ale také lidi, uvedla Ute Mackenstedtová z univerzity v Hohenheimu v rozhovoru se stanicí SWR.
"Hyalommy si prostě hned všimnete. Je mnohem větší a rychle běhá," dodala Mackenstedtová.
Přenašeč tropických nemocí
Hyalomma je dvakrát větší než klíště obecné. Vypadá jako pavouk a má oranžovo-žluté nohy. Toto klíště přenáší různé tropické nemoci. Němečtí vědci u některých zvířat našli bakterie způsobující skvrnitý tyfus. Může ale také přenášet viry. V Africe šíří například krymsko-konžskou horečku. Více informací o klíštěti se můžete dozvědět na stránkách Státního zdravotního ústavu.
Kde v Evropě už velké klíště je?
Letošní zima byla mírná a navíc suchá, a tak ji v Německu letos dokázalo přežít šest exemplářů Hyalommy, a to v Dolním Sasku a v Severním Porýní-Vestfálsku na západě Německa. Tropická klíšťata už delší dobu přežívají třeba na Balkáně a do západní Evropy je zanáší ptáci. Ojedinělý výskyt byl v posledních letech hlášen i z Maďarska, Rakouska, Finska, Nizozemska nebo Velké Británie. Podle Státního zdravotního ústavu doposud neexistuje v České republice záznam, který by výskyt tohoto klíštěte potvrdil. (Dále čtěte: Jak bezpečně zlikvidovat klíště? Největší chyby, kterých se dopouštíme).