Jak bojovat s paradentózou

Zubní hygiena je důležitá, ale není to jediná obrana proti nemoci.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zdraví 
08. března 2017 10:25 / Shutterstock
  4   0
Paradentóza trápí v určité míře až 80% dospělé populace. Přitom její průběh a prognózu můžeme snadno ovlivnit sami. Máme několik vyzkoušených doporučení.

Úprava jídelníčku

Velkým problémem je naše strava, která je příliš bohatá na jednoduché cukry. Neustálé mlsání vytváří v ústní dutině živnou půdu pro bakterie, které se množí a postupně napadají dásně i kost, ve které jsou zuby ukotveny. Nepijte sladké, nejezte cukr a další sladkosti, omezte přísun škrobů.

Ústní hygiena

Většina z nás má problém dodržovat správnou ústní hygienu. Nejde jen o to, že si vyčistíme dvakrát denně zuby. Jde také o to jak dlouho si zuby čistíte. Dvě minuty někomu připadají jako věčnost. Důležité je i jakým kartáčkem ústní hygienu provádíte. U měkkých kartáčků je vhodné prodloužit dobu čištění, aby došlo k odstranění plaku. Hodí se i elektrické kartáčky. Dost podstatné je čištění mezizubních prostorů, tedy využití příslušných kartáčků a dentální nitě. Vhodná je i ústní voda, zejména pokud má antibakteriální účinky.

Relaxace a odpočinek

Jako u mnoha jiných onemocnění i u paradentózy má smysl posilovat imunitu. Dostatek spánku, pohybu i zdravé relaxace je něco, co se vám vyplatí. Posílíte své zdraví a svou výkonnost.

Přírodní prostředky

Mnozí lidé se chtějí vyhnout užívání antibiotik a jiných chemických prostředků, které mají různé vedlejší účinky. Pokud začnete včas, máte možnost i pomocí přírodních antibiotik nemoc zastavit. Vhodný na dásně je výtažek z grapefruitových semínek či tzv. zubní olej. Ten obsahuje výtažky z různých bylin a působí prospěšně nejen na dásně, ale pomáhá odstraňovat plak a bělí zuby. Také existují i levné bylinné směsi, které působí antisepticky a stahují dásně, což přispívá k omezení krvácení z dásní a celkově k prevenci paradentózy.

Nebezpečí rozvinuté nemoci

Nejde zdaleka jen o ztrátu zubů, zápach z úst a další potíže. Rozsáhlý zánět z dásní a kosti čelisti je krví roznášen po těle a poškozuje životně důležité orgány, například srdce. Není radno si s nemocí zahrávat a pokud máte podezření na paradentózu, určitě se svěřte svému stomatologovi, který vás pošle na odborné vyšetření.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Dům a zahrada

Co se vám pes snaží dát najevo, když na vás upřeně zírá

Bydlení

Kdo ještě nestihl prořezat rybíz či angrešt, má nejvyšší čas. Keře se vám odvděčí kvalitnějšími...

Zavřít reklamu