Jak bojovat s paradentózou

Zubní hygiena je důležitá, ale není to jediná obrana proti nemoci.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zdraví 
08. března 2017 10:25 / Shutterstock
  4   0
Paradentóza trápí v určité míře až 80% dospělé populace. Přitom její průběh a prognózu můžeme snadno ovlivnit sami. Máme několik vyzkoušených doporučení.

Úprava jídelníčku

Velkým problémem je naše strava, která je příliš bohatá na jednoduché cukry. Neustálé mlsání vytváří v ústní dutině živnou půdu pro bakterie, které se množí a postupně napadají dásně i kost, ve které jsou zuby ukotveny. Nepijte sladké, nejezte cukr a další sladkosti, omezte přísun škrobů.

Ústní hygiena

Většina z nás má problém dodržovat správnou ústní hygienu. Nejde jen o to, že si vyčistíme dvakrát denně zuby. Jde také o to jak dlouho si zuby čistíte. Dvě minuty někomu připadají jako věčnost. Důležité je i jakým kartáčkem ústní hygienu provádíte. U měkkých kartáčků je vhodné prodloužit dobu čištění, aby došlo k odstranění plaku. Hodí se i elektrické kartáčky. Dost podstatné je čištění mezizubních prostorů, tedy využití příslušných kartáčků a dentální nitě. Vhodná je i ústní voda, zejména pokud má antibakteriální účinky.

Relaxace a odpočinek

Jako u mnoha jiných onemocnění i u paradentózy má smysl posilovat imunitu. Dostatek spánku, pohybu i zdravé relaxace je něco, co se vám vyplatí. Posílíte své zdraví a svou výkonnost.

Přírodní prostředky

Mnozí lidé se chtějí vyhnout užívání antibiotik a jiných chemických prostředků, které mají různé vedlejší účinky. Pokud začnete včas, máte možnost i pomocí přírodních antibiotik nemoc zastavit. Vhodný na dásně je výtažek z grapefruitových semínek či tzv. zubní olej. Ten obsahuje výtažky z různých bylin a působí prospěšně nejen na dásně, ale pomáhá odstraňovat plak a bělí zuby. Také existují i levné bylinné směsi, které působí antisepticky a stahují dásně, což přispívá k omezení krvácení z dásní a celkově k prevenci paradentózy.

Nebezpečí rozvinuté nemoci

Nejde zdaleka jen o ztrátu zubů, zápach z úst a další potíže. Rozsáhlý zánět z dásní a kosti čelisti je krví roznášen po těle a poškozuje životně důležité orgány, například srdce. Není radno si s nemocí zahrávat a pokud máte podezření na paradentózu, určitě se svěřte svému stomatologovi, který vás pošle na odborné vyšetření.

📷
1
fotografie
Bronislava Silná | inStory.cz
Kam dál?
Vložky vs. tampony. Představíme vám časté mýty
Vědci se podívali na zoubek největší pověře, která se mezi lidmi traduje. Zjištění…
Jak se zbavit inzulínové rezistence
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Aktivní dovolená v italských Alpách vás dostane

Zprávy

Na ministerstvech ubyde až desetina míst. Kdo se má nejvíce obávat?

Bydlení

Na co si dát největší pozor při zařizování koupelny pro seniora

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn