Hodina času a pocit k nezaplacení. Pokud chcete darovat krev, musíte být v perfektním zdravotním stavu

 Ostatní 
26. prosince 2019 12:29 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Darovat krev zdaleka nemůže každý Depositphotos
Krve v nemocnicích je málo, a tak transfuzní stanice rády přivítají nové dárce. Ti ale mnohdy nevědí, že darovat krev není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Hodina času, 450 ml krve a poté pocit k nezaplacení. Přestože jsou dárci krve stále potřeba, ne každý se jím může stát. Transfuzní oddělení totiž přijímají pouze zájemce s pevným zdravím. Jak by se o sebe dárci měli starat, aby jejich krev mohla být prospěšná i mimo vlastní žíly?

Dárcovství krve probíhá nejčastěji v nemocnicích, které samy určují pravidla odběru. Ta se vesměs neliší. Dobrovolníci nesmějí být především nemocní nebo po vážné nemoci, jako je žloutenka či malárie. Z řad zájemců jsou vyloučeni také například uživatelé drog, alkoholici nebo těhotné a kojící ženy.

Ženy, pozor na železo

Přesto se může stát, že vás lékaři po odebrání kontrolního vzorku pošlou domů. Krevní obraz totiž může ukázat, že dárce není v tak dobré kondici, jako se cítí. Například ženy jsou často z odběrů vylučovány kvůli nedostatku železa v krvi. Přibližně po měsíci většinou mohou nabídnout krev znovu. Do té doby je ale potřeba tento prvek v krvi zvýšit, a to především vhodnou stravou.

Mezi doporučené potraviny se řadí červené maso a vnitřnosti. Pro vegetariány a vegany je získání železa obecně složitější. Bohaté jsou na tento prvek ale například mořské řasy, pivní kvasnice nebo jáhly. K prostředkům, které mohou upravit stav krve, kdy jsou v nedostatku červené krvinky a krevní destičky, patří i některé byliny - například dangšen či gemmoterapeutikum z tamaryšku nebo jedle. Celkově pomáhá krevní obraz upravit směs bylin zvaná Leukostop.

Dalším důvodem k dočasnému vyloučení z řad dárců krve může být nastupující nemoc, kterou člověk zatím necítí, ale lékaři ji podle markerů v krvi rozeznají. Pár dní před samotným darováním je proto dobré poslouchat své tělo, nepřepínat se, dostatečně se oblékat, ale také to nepřehánět s alkoholem ani tučnými jídlem, které by se mohlo na kvalitě krve podepsat.

Odpočinek na prvním místě

I pro zdravého člověka je odebrání 450 ml krve citelným zásahem do fungování organismu. Na to je potřeba myslet a po odběru tělo šetřit. Lékaři doporučují se po celý den vyhnout sportu, fyzické námaze a zvýšit příjem tekutin i výživného jídla. Krev se v těle obnovuje přirozenou cestou a muži mohou k dalšímu odběru přijít znovu již za tři měsíce, ženy za čtyři.

Obnově krve lze napomoci také přírodní cestou. Důležité je podpořit všechny složky krve, ať už červené či bílé krvinky a krevní destičky. Tvorbu červených krvinek podpoříme užíváním gemmoterapeutika z tamaryšku, jedle nebo ženšenu. K tvorbě krevních destiček pomůže gemmoterapeutikum z topolu, habru či tamaryšku. Bílé krvinky pak podpoří gemmoterapeutikum z vinné révy. Dále čtěte: Voda s citronem pomáhá, ale jen ve správném množství.

Témata: krev, dárce, transfuze
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda